İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. Yüksek Kalorili Gıdalar

Yüksek Kalorili Gıdalar

Yüksek Kalorili Gıdalar

Yüksek Kalorili Yiyecekler


Her gün tükettiğimiz gıdaların kalori değerleri nedir? Bu gıdaların kalori değerlerini merak ediyor iseniz yazımızı detaylı bir halde okumalısınız!


Her gün içeriğini bilmeden onlarca besin tüketiyoruz. Kaloriden kaçmak için menümüz de ki yiyeceklere veda ediyoruz.  Peki, tükettiğimiz gıdaların kalori değerlerini biliyor muyuz? Makalemiz size destek olacaktır.

Kalorisi Yüksek Gıdalar

 • Yağlar: Yağları yiyeceklerden noksan etmeyiz. Kahvaltılarda da bolca yağlı gıdalar tüketiriz. Mesela patates kızartması… Her yemekte ne olursa olsun yağ vardır; sadece her tür yağda bolca kalori bulunur. Kalori tablosunda ilk sırada yağlar yer alır. Tereyağı, kalori bakımından sıvıyağdan daha azca kalori ihtiva eder.
 • Atıştırmalıklar, abur cuburlar: Adı üstünde “abur-cubur”. Doğrusu içine her tür gıda girebilir. Patates cipsinden çikolataya, bisküvilerden kuru pastalara kadar onlarca yiyecek. Patates cipsi ve çikolata, abur cuburlar içinde en yüksek kalorili yiyecekler arasındadır. Dondurma, 193 kaloriyle daha masum bir abur-cubur sayılabilir.
 • Makarna: En yüksek kalorili yiyeceklerden kabul edilen makarna, unlu mamuller içinde kalori bakımından başı çekiyor. Makarnaya katılan çeşitli yağlar ve soslar ise, kaloriyi tavan yaptırıyor diyebiliriz. Bir porsiyon soslu makarnada ortalama 400 kalori vardır.
 • Kuruyemişler: Kalori bakımından varlıklı besinler kategorisinde kuruyemişler de yer alır. Kilo vermek isteyenlerin gözdesi kestaneyi bu kategorinin haricinde tutmak gerekiyor. Kuruyemişler içinde ceviz ve fındık, kalorisi en yüksek kuruyemişlerdir. Badem ve yer fıstığı da, ceviz ve fındıktan derhal sonraki sıralarda içeriyor. Tereyağlı patlamış mısır ise, kuruyemişler kategorisinde minimum kaloriye haiz besindir.
 • Şarküteri ürünleri: Sucuk ve salam, şarküteri ürünleri içinde en fazla kaloriye haiz iki gıda. Bu ikili ortalama 500 kalori içeriyor. Bu bakımdan kilo almak isteyenler için tavsiye edilen yiyeceklerdir. Rejim yapıyorsanız kahvaltı menülerinizde sucuk ve salamı çıkarmanız gerekiyor. Pastırma ise, nispeten daha azca kalori ihtiva eder. Yumurtanın bir adedi 80 kalori barındırır. Yumurta sarısı, beyazından daha çok kalori ihtiva eder.
 • Peynirler: Bu kategoride yer edinen kahvaltıların olmazsa olmaz yiyeceklerinden peynirler, yüksek kalori deposudur. 100 gram kaşar peynir 404, krem peynir 349, beyaz peynir ise 235 kalori ihtiva eder.
 • Et ürünleri: Oldukca fazla tüketilmeyen sadece kalorisi en yüksek et türü, ördek etidir. Koyun ve tavuk eti, bu kategorideki en yüksek kalorili gıdalardan. İçlerinde minimum kaloriye haiz et türü, hindi etidir.
 • Kuru gıdalar: Pirinç, kuru gıdalar içinde en yükse kaloriye haiz besindir. Pilav, neredeyse tüm öğle ve akşam yemeklerinde masalarda yer bulur. Sadece, tereyağlı pilav yiyorsanız yüksek oranda kalori aldığınızı bilmelisiniz.
 • Sebzeler: Patates, sebzeler içinde en yüksek kalori içeren besindir. Pişirme yöntemlerine gore kalori değerleri farklılaşır. Patates haşlaması 76, patates kızartması 280 kalori ihtiva eder. Taze mısır da, yüksek kalorili sebzelerden biridir. Havuç, bezelye, şeker pancarı, mantar benzer biçimde sebzeler de kalori oranları yüksek sebzelerdir. 1 tane havuç 31, 1 tabak pancar 37 kalori ihtiva eder.
 • Meyveler: Öteki besinlerin kalori değerlerine gore daha azca kalori içeren meyveler içinde en yüksek kalorili meyve avokadodur. 1 tane avokado, 325 kalori ile meyveler içinde en yüksek kalorili yiyecektir. 1 tane muz ise, 146 kaloriyle ikinci sırada içeriyor. Portakal ve incir de, kalori bakımından varlıklı meyvelerdendir.
 • Kurutulmuş meyveler: Suları giderilmiş doğrusu kurutulmuş meyveler, yüksek kalorili yiyeceklerdendir. Kalori oranları 100 ila 300 kalori içinde değişmiş olur. Kilo almak isteyenler için ideal besinlerdir.

Bir önceki yazımız olan Yağmurlu Havada Neden Elektrikli Eşyalar Yanar başlıklı makalemizde Elektrik, Elektrik akımı ve Yağmur yağdığında priz çekmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap