İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Yıldırım Aynı Yere Bir Daha Düşer mi?

Yıldırım Aynı Yere Bir Daha Düşer mi?

Yıldırım Aynı Yere Bir Daha Düşer mi?

Yıldırım Aynı Yere Bir Daha Düşer mi?


Yılların klişesi yıldırım düştüğü yere bir daha düşmez. Peki bu olay gerçekten doğrumu? Detaylar Yazımızda!


Yıldırım veya şimşek bence doğa olaylarından en güzelidir ama bir o kadarda zararlı ve öldürücü etkisi de vardır. Öncelik ile yıldırım ve şimşek nedir aralarında ne gibi farklar vardır onu açıklayalım. Yıldırım toprak ile gökyüzün de ki bulutlar arasında gerçekleşen bir elektrik enerjisi transferidir. Yıldırım bazen topraktan bulutlara, bazende bulutlardan toprağa düşer. Şimşek ise bulutlar arası elektrik enerjisi transferidir kara bulutlar birbirlerine çarpıştığında ortaya çıkan şimşek sadece gök yüzünde meydana gelir ve her hangi bir tehlikesi yoktur saten yer yüzüne ulaşır ise yıldırım olarak adlandırılır. Şu bilmekte fayda var “Yıldırım düşer, şimşek ise çakar” “Şimşek düşmez, Yıldırım ise çakmaz” en çok yanlış bilinen bilgilerdendir. Peki yıldırım aynı yere bir daha düşer mi? Sorunun cevabı net tabi ki de düşer. Düşmemesi için herhangi bir sebebi yoktur gelin neden düşebileceğini açıklayalım.

 

Yıldırım düşmesi için toprakta bir enerji birikmesi lazım diyelim ki yıldırım X noktasına düştü. Ardından X noktasın da ki enerji birikimi bir anda yok olur eğer bu enerji dolumu X noktasında çok hızlı olur ise yıldırım X noktasına bir daha düşme ihtimali vardır. Diyelim ki X noktasında herhangi bir enerji depo edilmedi fakat X noktasında bir adet paratoner var. Paratoner direk olarak yıldırımı çeker ve yıldırım aynı noktaya ikinciye değil bininci kere bile düşme ihtimali vardır. Çünkü ortamda paratoner vardır ve elektrik enerjisi yüklü yıldırımı kolaylık ile çeker.

 

Bir önceki yazımız olan Yağmurlu Havada Neden Elektrikli Eşyalar Yanar başlıklı makalemizde Elektrik, Elektrik akımı ve Yağmur yağdığında priz çekmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap