İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Yağmurlu Havada Neden Elektrikli Eşyalar Yanar

Yağmurlu Havada Neden Elektrikli Eşyalar Yanar

Yağmurlu Havada Neden Elektrikli Eşyalar Yanar

Yağmurlu Havada Neden Elektrikli Eşyalar Yanar?


Yağmur yağdığın da hep büyüklerimizden görmüşüzdür elektrikli cihazların fişlerini çekerler peki bunu neden yaparlar? Detaylar yazımızda!


Yağmurlu havalarda genellik ile gök gürler ve doğal olarakta şimşek ve yıldırım ortaya çıkar.İşte bu sebebten dolayıda kullanıcılar evlerinde bulunan elektrikli cihazların fişerni çekerler ve elektrik değişimlerinden elektrikli cihazların etkilenmemesini sağlamış olurlar. Ama bir tek şeyi unuturlar ve genellik ile yağmurlu ve gök gürültülü, şimşek, yıldırımlı hava durumların da televizyonlar ilk bozulanlardandır.Peki diğer cihazlar bozulmadı da neden televizyon bozuldu veya arızalandı.Bunu cevaplandırmadan önce yağmurlu havalarda aslında cihazların fişlerini çekmemize gerek yoktur ve çok büyük bir sıkıntı olmadığı sürece de elektrik yük değişimi gerçekleşmez. Saten diyelim ki hava yağmurlu ve şimşek çakıyor yıldırım düşüyor berbat bir hava durumu gerçekleşiyor. Sizler cihazlara bir sorun oluşmasın diye de fişleri çekmeye başladınız ve görünen bütün fişleri çektiniz ama ulaşamadığınız fişler kaldı. İşte o zaman da yapmanız gereken tek bir işlem var hiç bir cihazın fiçi çekmenize gerek yok sadece elektrik sayacınızın olduğu kısma gidip sayaç giriş sigortasını kapatmanız ve evinizin elektriğini kesmeniz sizi tehlikelerden koruyacaktır ama siz elektrikten anlamıyor sunuz ve hangi sigorta atırmalıyım onun hakkında bir bilginiz yok o zaman size ait tüm sigortaları kapattınız da da aynı işlemi yapmış olacaksınız. Hava tekrar normale döndün de ise kapattığınız sigortaları tekrar açarak. Elektrikli cihazlarınız kullana bileceksiniz. Ama bir sorun ile hala karşı karşıya sınız bütün elektirikli eşyalarınız çalışıyor ama televizyonuz çalışmıyor işte sorunda burda başlıyor. Bütün sigortalar kapalı hiç bir cihaz çalışmıyor cihazların elektrik bağlantıları kesildi fakat o durumda iken bile televizyonuz arızalandı ve bozuldu tamir edilmesi gerek. İşte bunu bir çok kullanıcı anlamıyor veya bir bağlantı kuramıyor bunun tek cevabı televizyonuza doğrudan bağlı veya bir uydu alıcısı ile bağlı olarak duran uydu kablosundan elektrik akımı gelir ve televizyonuzu boza bilir.Bu sıkınıtı genelde içerisinde uydu alıcısı bulunan televizyonlar çok karşılaşılır. Dışarıdan modüler olarak bağlanan bir uydu alıcı bu işleme genelli de izin vermez ve kendisi yanarak televiyonuzu fazka elektrik akımında korur.

Bir önceki yazımız olan Trabzon da ki Uçak Kazasının Sebebi Telefon mu? başlıklı makalemizde Trabzon da Meydana Gelen Uçak Kazasının Sebebi Telefon mu? ve Trabzon daki Uçak Kazasının Sebebi Telefon mu? hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap