İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Güncel Bilgiler
  3. WordPress Veritabanı Hatası Çözümü

WordPress Veritabanı Hatası Çözümü

WordPress Veritabanı Hatası Çözümü

WordPress Veritabanı Hatası Çözümü

WordPress veritabanı hatası alıyorsanız bu yazımızda wordpress veritabanı hatasını nasıl çözeceğinizi detaylı bir şekilde anlatacağız. Bu hata WordPress sitenizin Veritabanına bağlanmasında sorun yaşadığı için çıkmaktadır. Ayrıca bu veritabanı hatalarının nedenlerini de sizler için sıralayacağız. Fakat anlatacağımız işlemleri yaparken mutlaka WordPress sitenizin tam yedeğini mutlaka alın. Yedek almadan hiç bir işlem yapmayınız.

Wordpress Veritabanı Hatası

WordPress Veritabanı Hatalarının Sebepleri

• Hosting veya sunucunuzun anlık olarak kaldırabileceği ziyaretçi sayısı.
• Veritabanı boyutunun çok fazla olması ve sayfa yüklenirken yapılan sorgu sayısı.
• Yanlış veritabanı bilgileri.
• Veritabanının bozulmuş olması.
• Yetersiz hosting.

Wordpress Veritabanı Hatası

En bilinen wordpress veritabanı hataları bu şekildedir. Daha farklı şekillerde bu hata alınabilir fakat en bilinen ve karşılaşılan sorunlar bunlardır. Farklı bir hata alıyorsanız mutlaka çözümünü araştırın.  Bu hata sebeplerini yazımızın devamında tek tek çözüm yolunu bulabilirsiniz. Bu sık karşılaşılan WordPress hatası, çoğu zaman wp-config.php dosyası içindeki hatalı kimlikler yüzünden gerçekleşir. Bu sorunu rağmen çeşitli çözümlerle düzeltmek mümkündür.

Hiç bir işleme başlamadan önce, WordPress sitemizin tam yedeğini alıyoruz. (Dosyalar ve veritabanı)

İlk olarak wp-config.php dosyamızın doğruluğunu kontrol etmemiz gerekiyor. wp-config.php dosyasında ki veritabanı bilgilerinin Phpmyadmin / Mysql bilgileriyle uyuşması gerekiyor. Eğer uyuşmazlık bulunuyorsa wordpress veritabanı hatası sebebi bu olabilir.

Wordpress Veritabanı Hatası

Hosting veya sunucunuzun anlık olarak kaldırabileceği ziyaretçi sayısı.

Eğer anlık olarak çok fazla ziyaretçi alıyorsanız veritabanı hatası almanız çok doğaldır. Çünkü paylaşımlı hosting sadece belirli sayıda anlık ziyaretçi taşıyabilir ve anlık veritabanı sorgusu yapabilir. Anlık olarak ziyaretçi sayınız yüksekse bu hatası almanız gayet normal. Daha güçlü bir hosting hizmetine veya sunucuya geçebilirsiniz. Anlık yapılan veritabanı sorgularını hosting hizmetiniz karşılayamazsa maalesef wordpress veritabanı hatası alırsınız.

Wordpress Veritabanı Hatası

Veritabanı boyutunun çok fazla olması ve sayfa yüklenirken yapılan sorgu sayısı.

Veritabanı boyutunuz çok fazlaysa bu hatası almanız normaldir. Veritabanını ilk olarak optimize etmelisiniz. Optimize sonrasında hala veritabanı hatası alıyorsanız hosting hizmetiniz wordpress sitenizi taşımıyordur. Daha güçlü bir hosting veya sunucuya geçmeniz hem sitenizi rahatlatır hemde ziyaretçilerinizi rahatlatır. Ayrıca veritabanı büyüklüğü ve yüklenen sayfa başına yapılan mysql sorguları sayfalarınızın açılış hızını etkileyen faktörler arasındadır.

Wordpress Veritabanı Hatası

Yanlış veritabanı bilgileri.

Yazımızın ilk paragrafında bahsettiğimiz gibi, wp-config.php dosyanızın MySQL Bilgilerinizle uyuşup uyuşmadığını mutlaka kontrol edip işlem yapmaya başlayın.

Wordpress Veritabanı Hatası

Veritabanının bozulmuş olması.

Veritabanı bozulmuş olabilir. Veritabanı kontrolü ve onarma işlemi yapmanız gerekmektedir. Phpmyadmin -> WordPress veritabanı -> Seçenekler -> Veritabanını onar / adım yolunu izleyerek wordpress veritabanınızı en kolay ve hızlı bir şekilde onarımını yapabilirsiniz. Onarım işleminden önce mutlaka wordpress yedeğinizi alın.

Wordpress Veritabanı Hatası

 

Yetersiz hosting.

Siteniz daha güçlü kaynaklara ihtiyaç duyabilir. Hosting hizmetiniz gerekli kaynakları karşılayamazsa wordpress veritabanı hatası alırsınız.

Hosting Teknik Desteği ile görüşün.

Bu durumda da sorun yine host sağlayıcı firmanızla ilgili olabilir. Bahsettiğimiz çözümlerin hiçbiri işinize yaramadıysa, MySQL sunucusunda bir problem olabilir veya maksimum veritabanı boyutuna ulaşmış olabilirsiniz. Her iki durumda da sorunun çözümü host firmasında saklıdır. Eğer maksimum veritabanı boyutuna ulaşmışsanız hosting paketinizi yükseltebilir ve sorundan kurtulabilirsiniz.

wordpress veritabanı hatası

Bir önceki yazımız olan IOS Hızlandırma Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizde ios 11 çok yavaş, ios hızlandırma ve ios yavaş çalışıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap