İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Güncel Bilgiler
  3. WordPress Tema Nasıl Bulunur ?

WordPress Tema Nasıl Bulunur ?

WordPress Tema Nasıl Bulunur ?

WordPress Tema Nasıl Bulunur ?

Her hangi bir WordPress sitesinde ki temayı beğenmiş olabilirsiniz ve bu temayı kullanmak isteyebilirsiniz. WordPress sitelerinin hangi temayı kullandığını bulmak için bu yazımızda paylaştığımız wordpress tema bulma yöntemlerini uygulayıp tema ismini öğrenebilirsiniz. WordPress tema bulma yöntemleri aslında çok basit. Maksimum 3-4 dakika içerisinde aradığınız tema ismini hemen bulabileceksiniz.  WordPress tema ismi öğrenmenin bu yazımızda 2 yöntemini anlatmış bulunuyoruz.

 

wordpress tema bulma

WordPress Tema Bulma 1. Yöntem

Hedef siteye giriş yapıyoruz ve klavyemizden CTRL + U Kombinasyonunu yapıyoruz.

Wordpress Tema Bulma

view-source:hedefsite-com şeklinde tarayıcı da yeni bir sekme açıldı. Bunlar hedef sitemizin kaynak kodları. Hemen ardından bu sayfada CTRL + F kombinasyonunu gerçekleştiriyoruz.

Wordpress Tema Bulma

CTRL + F Kombinasyonu, sayfa içerisinde arama yapmamıza yarıyor. Çıkan arama kutucuğuna ” themes ” yazıyoruz. Themes yazmamızın sebebi, tüm wordpress sitelerinde temalar wp-content/themes/ klasörü içerisinde tutulur.

Wordpress Tema Bulma

” themes ” kelimesini sayfamızda aradık ve 14 sonuç çıktı. Bizim işimize yarayacak /themes/klasorismi-temaismi/ şeklinde devam eden URL olacak. WordPress tema ismi öğrenmenin bu yöntemde 2 çeşit adımı var. /themes/ klasöründen bir sonra ki klasör adı. Bu klasör adında temanın ismi olabilir. Gördüğünüz gibi bizim wordpress sitemizin teması sahifa. Eğer tema adı klasörde yazmıyorsa /themes/tema/style.css URL biçimine göz atacağız. Tüm wordpress sitelerinin ana stil dosyası tema klasörünün ana dizininde bulunur. Hemen style.css URL biçimini tarayıcımızın yeni sekmesinde açıyoruz.

Wordpress Tema Bulma

Gördüğünüz gibi style.css dosyasının içerisinde tema ismi, tema yapımcısı ve sürüm gibi temanın tanımlama açıklamaları yer alıyor. Theme URI: kısmında ki URL sayesinde tema yapımcısının sitesine gidebilir, ücretsiz temaysa hemen indirip kullanmaya başlayabilirsiniz. Ücretli temaysa da satın alıp wordpress sitenizde beğendiğiniz temayı kurup kullanmaya başlayabilirsiniz.

wordpress tema bulma

WordPress Tema Bulma 2. Yöntem

WordPress tema ismini öğrenme kısmını manuel olarak yapmak istemiyorsanız kısacası manuel aramayla uğraşmak istemiyorsanız WP THEME DETECTOR sistemini kullanabilirsiniz. Hemen kendi sitemiz üzerinde bu sistemi deneyelim.

wordpress tema bulma

Siteye giriş yapıyoruz ve metin kutucuğuna hedef sitenin adresini giriyoruz ve sağ tarafta bulunan yeşil arama butonuna tıklıyoruz. Bu sayede WordPress sitenin temasını bulma yöntemini gerçekleştirmiş olacağız. Sistem yoğunluğuna göre tema tespit etme işlemi 1-2 dakika kadar sürebiliyor. Sayfayı kapatmayın ve wordpress tema bulma işleminin gerçekleşmesini bekleyin.

Aşağıda ki resimde göreceğiniz gibi, wordpress tema bulma işlemi sistem tarafından otomatik olarak gerçekleşmiş durumda. Tespit edilen wordpress teması hakkında sistem bize detaylı bir rapor çıkartmış durumda. Bu raporlar şu şekilde;

wordpress tema bulma

WordPress sitede kullanılan temanın versiyonu
Tema yapımcısı
Tema tanımlama açıklaması
Tema’nın popülerliği – Tema demosu ve satın alma detayları – Ücretli / Ücretsiz tema durumu.
Hedef sitede kullanılan temanın lisans durumu. Temanın lisans türü. Temanın diğer teknik özellikleri.

WP THEME DETECTOR sistemi sayesinde istediğiniz wordpress sitesi temasını bulabilirsiniz. Tamamen ücretsiz ve hızlı çalışan bir sistemdir. Manuel wordpress tema bulmak yerine bu sistem sizin yerinize 1-2 dakika içerisinde kolay bir şekilde sonuçları önünüze getiriyor.

wordpress tema bulma

Bu yazımızda sizlere WordPress Tema Nasıl Bulunur ? başlıklı yazımızı hazırladık. Sizde wordpress tema bulmak istiyorsanız yazımızda paylaştığımız yöntemleri mutlaka uygulamalısınız.

 

 

Bir önceki yazımız olan WordPress Veritabanı Hatası Çözümü başlıklı makalemizde veritabanı hataları, WordPress Veritabanı ve WordPress Veritabanı Bağlantı Hatası hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap