İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Uygunsuz Siteleri Nasıl Engellerim?

Uygunsuz Siteleri Nasıl Engellerim?

Uygunsuz Siteleri Nasıl Engellerim?

Uygunsuz Siteleri Nasıl Engellerim?


Genel anlamda evlatların girmesini istemediğimiz siteleri nasıl engelleme yaparız. Detaylar yazımızda!


şyerinde yada bir aile toplantısında bu soruya maruz kalmadan bir ay bile geçirmiyorum sanırım. Kuşku yok ki bu, bir izahat ve çözüm güvence eden ciddi bir sual.

Bugünün evlatları, bizlerden oldukca daha çok bilgisayar ustası, o yüzden Web Explorer ayarlarıyla oynamayı içeren tek bir çözüm tavsiye etmem.

Aşağıdakiler değişik seviyede güvenlik elde eden tavsiyeler.

1) İnternet Explorer ayarlarını değiştirin

Bir çok durumda Web Explorer’da tıkladığınız ve kaydettiğiniz değişikleri geri almak, çocuklarınıza bir Google araması uzaklığındadır, fakat ilk müdafa hattı bu olabilir. Microsoft Windows ve Web Explorer 5.5 yada üstü kullanan bir bilgisayara haiz olduğunuzu varsayıyorum.

1. Internet Explorer’ı açın
2. Ayarlar’ı tıklayın
3. Internet Seçenekleri’ni tıklayın
4. İçerik sekmesini tıklayın
5. İçerik Danışmanı bölümünde Etkinleştir’i tıklayın.

Şimdi İçerik Danışmanı’ndasınız. Buradan ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Derecelendirmeler sekmesi: Dil, çıplaklık, cinsellik ve sertlik için derecelendirmeyi ayarlayın.

Onaylanan siteler sekmesi: Sitenin derecelendirmesinden bağımsız olarak çocuklarınızın devamlı görmesini istediğiniz yada asla görmelerini istemediğiniz siteleri adlandırın.

Genel sekmesi: Derecelendirilmemiş sitelere çocuklarınızın erişmesine izin verin yada vermeyin. Parola oluştur ‘ büyük çocuklarda kullanmak için bu oldukca iyidir. Bir gizyazı koyarsınız, sonrasında eğer evladınız görmek istediği bir sayfaya giderse, fakat bu yasaklı bir siteyse, şifreyi girerek siteye izin verebilirsiniz. Siteye devamlı izin vermek ya da bir defalığına izin vermek seçeneklerine haiz olmuş olursunuz. Derecelendirme sistemine göz atın yada değiştirin.

2) Router’ınızın varsayılan ayarlarını değiştirin

Tamam, bu birazcık ileri teknoloji ve zor benzer biçimde gelebilir, fakat kulağa geldiğinden daha kolay, ve bunu yaptıktan sonrasında arkadaşlarınıza böbürlenebilirsiniz. Eğer evinizde yüksek hızda web bağlantısı var ise, büyük olasılıkla bir router vardır (Netgear, Linksys, Beklin, vs). CD’yi ve yüklediğinizde yazdığınız detayları bulun. Web Explorer’a bir IP adresi girip, kullanıcı adı ve şifreyi de girdikten sonrasında, bir arayüz karşınıza gelir. ‘Engellenen Siteler’ linkine tıklayın ve çocuğunuzun erişimine kapatmak istediğiniz siteleri girin. Lütfen şunu bilin ki, siteleri bu şekilde engellemek evimizdeki her insanın erişimini kapatır. Router’ınızın marka ve modeline bağlı olarak, evimizdeki belli bir bilgisayarın erişimine kapatma seçeneği olabilir.

3) Yazılım yükleyin

Çocuklarınızı nette sörf yaparken güvende tutmak için hususi olarak tasarlanmış ticari yazılımlar mevcuttur. Eğer engellemek istediğiniz siteleri biliyorsanız, 2. seçenek sizin için mükemmeldir, fakat çoğu zaman oldukca geç olana kadar sitelerin adreslerini bilmezsiniz. Ek olarak, vakit değişti ve internet sayfaları ebeveynlerin endişelenmesini gerektiren tek şey değil. Toplumsal web sitelerinin patlamasıyla (MySpace, Facabook, vs), denetlemek isteyebileceğiniz başka şeyler de var, anında komünikasyon benzer biçimde. Aşağıda söz mevzusu sitelere erişimi kısıtlamak için hususi olarak tasarlanmış yazılımlardan bazılarının adları var.

NetNanny
CyberSitter
Cyberpatrol

Bir önceki yazımız olan Flash Bellek ile Linux Çalıştırmak başlıklı makalemizde Flash bellek linux kurmak, Flash bellek ubuntu kurmak ve Linux hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap