İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Uydu Sistemi Nedir?

Uydu Sistemi Nedir?

Uydu Sistemi Nedir?

Uydu Sistemi Nedir?


Gelişen hızla gelişen teknolojinin en iyi imkanlarından olan uydular nedir, nasıl çalışır ve kullanım amaçları nedir. Bu soruların cevaplarını yazımızda kolaylık ile bulabilirsiniz.


Dünya’nın binlerce kilometre üstünde onlarca ayna var. Bir yerden alınan herhangi bir veriyi başka bir noktaya ulaştıran bu aynalar, kimsenin görmediği isimsiz kahraman şeklinde vazife görürler. İnsanların hizmetine sunulan oldukça sayıda görevin baş aktörü olan bu aynalar, sessizdirler, yalnız görevlerini yaparlar. Başınızı kaldırsanız da onları göremezsiniz; fakat aslen baktığınız noktadadırlar. Alıcı kuşlar şeklinde başımızın üstünde dönerek dururlar. Tahmin ettiğiniz şeklinde uydulardan bahsediyoruz.

Uzay çağlarında yaşıyoruz. Artık Dünya insanlara yetersiz geliyor. Ay’da yaşam var mı, Mars’ta su var mı diye tezler ortaya atılırken, uzay turizmi de yavaş yavaş gündeme gelmeye başladı. Haliyle uyduların görevleri daha da artacağa benziyor. Artan arz-talep dengesine bakılırsa uydu sistemleri, uzay araştırmaları da farklılık gösteriyor. Uzay istasyonlarından fırlatılan uydular da giderek artıyor. Her ülke, kendi uydusu ile Dünya’da söz sahibi olmanın ardında. Askeri hareketlerin bile uzaydan izlendiği bir dönem yaşıyoruz. Uzaydan araçların plakalarını okuyabilen devasa gözler, sesleri takip eden büyük kulaklar devletlerin de politikalarını belirlemelerinde etkili olabiliyor.

Uydu sistemlerinin önemini özetlemek gerekirse vurguladıktan sonrasında mevzuya birazcık daha detaylı bakalım. ‘Uydu’ ifadesini duyunca aklınıza yalnız tv seyretmek için kullanılan bir alet gelmesin. Son 10-15 yılda her tarafı sarmaşık şeklinde saran uydu sistemleri, uydu kanalları için kullandığımız rahat cihazlardan ibaret değil. Fakat ilkin dijital yayıncılıkla devreye giren uydu kanallarının sistemlerine değinelim.

Uydu Çeşitleri Nedir?

Komünikasyon Uyduları: Dünya’dan 35.784 kilometre yüksekteki Jeosenkron denilen yere eş zamanlı yörüngeye yerleştirilirler. Döngüsünü ortalama 24 saatte tamamlarlar. Bu uydular; Dünya’daki bir verici istasyonundan gönderilen (Uplink) elektro-magnetik dalga sinyallerini alarak sinyallerin taşıyıcı frekanslarını değiştirip yine Dünya’daki alıcı bir istasyona (Downlink) gönderir.

Askeri Uydular: Adından da anlaşılacağı şeklinde askeri amaçlar için kullanılan uydulardır. En mühim görevleri danışma toplamak diyebiliriz. Sadece ülkelerdeki askeri birliklere konum ve veri sağlama, informasyon alışverişi şeklinde görevleri de vardır. Belirlenen noktaların fotoğraflarını çekebilirler.

Meteoroloji Uyduları: Yaklaşan bir fırtınayı yada 2-3 saat sonrasında başlamış olacak sağanak yağışı hava durumu programlarında izlediğimizde tedbir alırız. Yağmur, belirtilen saatte yağmaya başlayınca da şaşkınlık ederiz; ‘Iyi mi biliyorlar?’ diye sorarız. Aslen şaşkınlık edilecek bir şey yok. Bulutların hareketlerini izleyen bir göz bizlere her türlü tüyoyu verebilir. Meteoroloji uyduları, yaklaşan her türlü hava hareketini haber veren hem askeri hem de sivil amaçlı kullanılan uydulardır.

Uzay Araştırma Uyduları: Uzay araştırmaları için değişik yörüngelerde 7 değişik uzay araştırma uydusu bulunur. Bunlar; Astronomi uyduları, Jeodezi uyduları, Magnetosfer uyduları, Meteor Gözlem uyduları, İyonosfer uyduları, Güneş Gözlem uyduları, Atmosfer uyduları şeklinde adlandırılır.

Bir önceki yazımız olan Ofset Baskı Nedir, Nasıl Çalışır? başlıklı makalemizde Matbaa ofset, Matbaa ofset baskı ve Ofset hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap