İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Trabzon da ki Uçak Kazasının Sebebi Telefon mu?

Trabzon da ki Uçak Kazasının Sebebi Telefon mu?

Trabzon da ki Uçak Kazasının Sebebi Telefon mu?

Trabzon da Meydana Gelen Uçak Kazasının Sebebi Telefon mu?


Trabzon da geçtiğimiz günlerde meydana gelen olayın sebebi yolcuların açık şekilde olan telefonu yüzünden mi meydana geldi? Detaylar yazımızda


Prof. Dr. Selçuk Helhel açıklamalarına göre: Pegasus’a ait uçağın bu durumu yaşamasına, bir yolcunun cep telefonunu açmış olmasının sebep olabileceğini söyledi. Uçağa ilk binildiğinde açık olan ne kadar elektronik cihaz var ise bunların kapatılması gerektiğini duyduğumuz bir anons yapılır.

Prof. Dr. Selçuk Helhel tam olarak şu açıklama ile olaya bir soru işareti kazandırdı:

“Allah’a şükür bir ölüm ve yaralanma olmadan büyük bir olayı atlattık ancak her zaman böyle şanslı olacağız diye değerlendiremeyiz. Uçakta yolculuk yapan yolcularımızın özellikle uçağın kalkışı ve inişi anında telefonları uçak modun da bile olsa kapatmaları gerekiyor. Havada iken uçak modun da kullanılabilir. İniş ve kalkışta diğer atari, elektronik kitap gibi elektronik cihazların da kapatılması gerekiyor. İnsan hayatta bir kez ölür. İkinci bir şansınız yok. Dolayısıyla telefonu 10 dakika geç veya erken kapatmak size hiçbir şey kaybettirmez.”

Uçak yolcularının neden ise uçak piste iner inmez direk olarak cep telefonlarını açtıklarını veya elektronik cihazları çalıştıklarını dile getiren Prof. Dr. Selçuk yolcular on dakika daha bekleyip uçaktan tamamen inince bu işlemleri yapmaları gerektiği defalarca vurguladı. Konuşmalarına devam eden Prof. Dr. Selçuk Helhel şu açıklamalar ile konuşmalarına son verdi.

“Telefonu açma ya da kapamama konusunda aceleci davranıyoruz. Uzmanlık konum bu olmasına rağmen uçakta ben uyarılarda bulunduğum zaman konu kavga ve tartışma noktasına varıyor. Maalesef yolcularımız, uçak kalkarken kapatmama konusunda inince de tekerler yere değer değmez açma konusunda bir yarış içindeler. Bu yarıştan vazgeçmek lazım. Trabzon’daki bu kaza ölümle sonuçlanabilirdi. Bu ciddi bir kazaydı.”

Manyetik dalgalanmalar sebebiyle tarihte birçok önemli olayın yaşandığına dikkat çeken Prof. Dr. Helhel, “1982’de Falkland savaşında benzer bir nedenle İngiltere’nin roketleri ateşlendi ve kendi uçak gemisi üzerindeki uçakların üzerine düşerek büyük tahribata neden oldu. Buna benzer çok vaka var” dedi.

Yorum Yap

Yorum Yap