İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. Televizyonun Zararları

Televizyonun Zararları

Televizyonun Zararları

Televizyonun Zararları


Televizyon evlerimizde olmazsa olmaz eşyalardan haline gelmiş durumda, peki televizyonun sağlığa ve çevreye zararları nedir? Detaylar yazımızda!


Yirminci yüzyılın en mühim icatlarından bir olan tv, “büyülü kutu” olarak biliniyor. Hakkaten de senelerdir insanları büyülüyor. Sosyo-ekonomik, kültürel, siyasal ve teknolojik birçok gelişmeye öncülük icra eden tv, bunca yararına karşın insanlardan bir şeyler de götürüyor. Maddi ve tinsel zararlarını sıralamak için sayfalar yetersiz kalabilir. Bilhassa ufaklıklara inanılmaz zararları var. Makalemizde “malum” bu zararları özetlemeye çalıştık.

Toplumsal, Kültürel ve Ruhsal Zararları

Televizyonun aygıt olarak zararlarının yanında gösterilen programların içeriklerinin zararları da yabana atılır benzer biçimde değil. Toplumu dönüştürme özelliği var. Erişkin insanoğlu, bilincinde olmadan tv programlarının tesirinde kalıyor. Arkasından içinden çıkılmaz kültürel ve toplumsal problemler ortaya çıkıyor. Diziler, filmler, magazin ve eğlence programları, haber programları insanlara aynı pencereden oldukça sayıda duyguyu aynı saat diliminde yaşatabiliyor. Tv kumandası, hayatımızı kumanda ediyor diyebiliriz. Televizyonun toplumsal, kültürel ve ruhsal Zaralarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Tv her şeyden ilkin kültürel ve ahlâki değerlerden koparır. Doğal olarak bu durum, izlediğiniz programların içinde ne olduğu ile ilgili.
 • Tv başlangıcında geçen bir yaşam, tipik bir “sedanter yaşam” doğrusu “hareketsiz yaşam” örneğidir. Tv, erişkin insanları fizyolojik aktiviteden uzak bir yaşama alıştırır ve tembelleştirir.
 • Magazin ve eğlence programları adı altında gösterilen kültürel ve ahlâki seviyesi düşük programlar, bilhassa boşluktaki insanları hayal dünyasında yaşatır ve ulaşamayacakları hayatlara özendirir.
 • Hanım ve evlilik programlarındaki negatif diyaloglar, cemiyet içinde önyargılara, ilişkilerde güvensizliğe neden olur.
 • Abartılı ve hakikaten uzak reklamlar, insanları tüketime yönlendirir.
 • Kültürel ve ahlâki değerleri dikkate almayan reklam ve programlar, toplumun kıymet yargılarını negatif etkisinde bırakır.
 • Sertlik ve cinsel içerikli yayınlar, bilhassa gençleri cemiyet ve aile gerçeklerinden kopararak negatif eğilimlere yönlendirir, yetişkinlerde ruhsal sorunlara neden olur.
 • Kutuplaştırıcı ve ayrımcı görsel haberler, insanoğlu içinde ayrımcılığı ve değişik kesimler arasındaki çatışmaları körükler.
 • İnsanları yaşamdan koparır, hayalciliğe yönlendirir.

Sağlığa Zararları

Televizyonların sağlığa zararları da, tespit edilenlerle sınırı olan. Şu demek oluyor ki tespit edilemeyen, öngörülemeyen onlarca ziyanı olabiliyor. Mesela; tv beslenme aracı değil sadece tv karşısında hareketsiz kalmış olarak obeziteye neden olan faktörleri yerine getirmiş olmuş olursunuz.

 • Tüplü, plazma, LED ve LCD televizyonlar radyasyona sebep olabiliyor. Nükleer santral radyasyonundan değişik da olsa televizyonun yaymış olduğu çeşitli ışınlar bilhassa hormon dengesini bozabiliyor.
 • Katot ışın tüplü ve tüpsüz televizyonların yaymış olduğu x-ışınının -çok yakından izlenmediği sürece- insan sağlığına mühim bir tesiri bulunmuyor.
 • Melatonin hormonu, insan beyninde salgılanır; vücudun uyku düzeninin korunmasına destek sağlar. Elektromanyetik dalga yoğunluğu arttıkça melatonin hormonunun salgılanması azalır. Tv ekranından yayılan elektromanyetik ışınlar melatonin hormonunun salgılanmasını azaltır ve hormonal bozukluklara yol açabilir. Bu durum, kanseri de tetikleyebiliyor.
 • Görsel içerikler izlerken beyinin tek lobu çalışır ve düşünmeye fırsat vermez; zekâyı verimli kullanmayı engeller.
 • Göz hastalıkları, uykusuzluk, dikkat dağınıklığı, unutkanlık benzer biçimde sorunlara neden olur.

Bir önceki yazımız olan Yağmurlu Havada Neden Elektrikli Eşyalar Yanar başlıklı makalemizde Elektrik, Elektrik akımı ve Yağmur yağdığında priz çekmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap