İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Teleskobu Kim İcat Etti?

Teleskobu Kim İcat Etti?

Teleskobu Kim İcat Etti?

 Teleskobu Kim İcat Etti?


Teleskobu Galileo Galilei mu icat etti? Her insanın bildiği yanlışlardan birisi, peki teleskobu gerçekte kim icat etti? 


Çoğumuz, Galileo Galilei’nin teleskopun mucidi bulunduğ

unu düşünürüz zira fen öğretmenlerimizin bizlere söyledikleri ve fen kitaplarında okuduğumuz budur. Fakat gerçekte yanılıyoruz zira Galilei bu gezegenin yetiştirdiği en iyi astronomlarda biri olsa bile, teleskopun mucidi değildir. O vakit teleskopun mucidi kimdir sorusu aklımıza takılır.

Teleskopu kimin buluş etmiş olduğu sorusuna cevap, Hans Lipperhey’dir. Evet teleskopu buluş eden odur ve onun icadı astronomi ve bilim hayatına büyük bir katkı elde etmiştir. Teleskop, hayatımızdaki birçok şeyin manzarasını değiştirmiştir. Teleskop yalnız yıldı

zlar, gezegenler ve öteki gök cisimleri benzer biçimde dünya dışı objeleri gözlemlemede değil, bununla birlikte günlük hayatımızda da kullanılmaktadır. Sözgelişi, teleskoplar navigasyon ve taşımacılık amacıyla gemilerde, hatta askeri alanda birinin bögesini korumak ve korumak için çaba sarfetmek için kullanılır.

Şimdi teleskopu kimin buluş etmiş olduğu sorusuna dönecek olursak, Hans Lipperhey adındaki bu adam dünyamızdaki büyük bir değişimin nedenidir ve Almanya’da doğu Hollanda’da yaşamıştır. 1954’te evlenip, 1602’de Hollanda vatandaşı olmuştur ve ustalaşmış bir tüccardır. O zamanlarda, İtalyanlar Hollanda’ya cam tekniklerini getirdiler, bu gelişme insanların lens üretme üstünde değişik fikirler ve ilerlemeler göstermesine niçin oldu. 1608’de teleskop buluş edilmiştir.

Gerçek şu ki, teleskopu buluş eden tek bir insan değildi, bu buluş üç kişiye atfedilebilir, Hans Lipperhey, Zacharis Janssen ve Jacob Metius. İcattan sonrasında, teleskopların sayısız üretimi gerçekleşti ve Avrupa’ya, hatta ABD ve Asya’ya yayıldı. İlk teleskoplar bir objeyi yalnız üç katına kadar büyütebiliyordu. Fakat bugünün teleskopları, birçok ışık yılı uzaktaki objeleri görebiliyor ve oldukça minik nesneleri devasa yapabiliyor.

Bir önceki yazımız olan Ram Nedir, Ne işe yarar? başlıklı makalemizde geçici hafıza, geçici hafıza nedir ve Ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap