İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Siber Saldırı Nedir?

Siber Saldırı Nedir?

Siber Saldırı Nedir?

Siber Saldırı Nedir?


Gelişen teknoloji ile siber saldırılar dünyada oldukça fazla artarak insanların ve devletleri güvenliğini zor durumda bırakmayı başarıyor peki nedir bu siber saldırı? Cevabı yazımızda!


Artık internet çağındayız gelişen teknoloji ile birlikte tüm cihazlarımız internet üzerinden kontrol edilebilir bir durumdalar. Evimizde kullandığımız buz dolapları internete bağlanıyor ve bizlerin akıllı cihazlarına kendisinin dondurucu ve iç kısmının kaç derecede olduğunun bilgisi vere bilir bir zaman geldik. Sadece buzdolapları değiş ekmek yapma makineleri, su ısıtıcılar, güvenlik sistemleri, aspiratörler, televizyonlar ve bizlerin hatırlayamadı bir çok ev eşyası internete bağlan biliyor. İnsanların aklına şu sorular geliyor acaba bizleri başkaları internet üzerinden izliyor veya dinliyor mu? Bu sorunun cevabı basit tabi ki de eğer yeterli güvenlik önleminiz yok ise sizleri birileri izliyor veya dinliyor olabilir. İşte bu işlem siber saldırı altında yapılıyor.

 

Siber saldırı açıklayacak olur isek: İnternet kullanılarak herhangi bir fiziksel saldırı yerine sanal olarak akıllı cihaz yardımı ile veya bir bilgisayar ile karşı sisteme veya sistemlere yapılan her saldırı siber saldırıdır. Siber saldırının ülkemizde ve dünyada oldukça fazla para cezaları ve hapis cezaları mevcuttur. Eğer bir bilgisayar korsanı siber saldırı yapıyor veya yapmaya hazırlanıyor ise bu sonuçların hepsini kabullenmiştir ve işleme bu sebebleri göz önüne alarak atılmıştır.

Siber saldırı genelde bilgilerinin ele geçirilmek istenilen kişilere yapılır ve bu kişiler büyük ihtimal ile yüksek kıdem sahibi kişilerdir. Bir başka saldırılar ise ülkeler arası yapılan saldırılardır. Ülkelerin beyaz şapkalı dediğimiz bilgisayar uzmanları diğer ülkelerden gele bilecek olan saldıra karşı kendi ülkelerini aynı askeri kuvvetler gibi korumaktadırlar. Bir başka saldırı türü ise hiç tanımadıkları ülkelerde ki bilgisayar korsanlarına karşı bir başka ülkedeki bilgisayar korsanları bir birlerine saldırılar düzenlerler ve bu genede bir bilgisayar korsanın sonu bile olabilir.

Bir önceki yazımız olan Yağmurlu Havada Neden Elektrikli Eşyalar Yanar başlıklı makalemizde Elektrik, Elektrik akımı ve Yağmur yağdığında priz çekmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap