İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. Şeker Hastalarının Yememesi Gereken Gıdalar

Şeker Hastalarının Yememesi Gereken Gıdalar

Şeker Hastalarının Yememesi Gereken Gıdalar

Şeker Hastalarının Yememesi Gereken Gıdalar


Şeker hastalığı günümüzde çok çok fazla görülmeye başlandı. Şeker hastalarını yememesi ihtiyaç duyulan gıdaları yazımızda bulabilirsiniz. Şeker hastalarına iyi gelmeyen gıdalar.


Diyabet yada şeker hastalığı, pankreasın yeteri kadar insülin salgılayamaması ve kafi derecede insülin kullanamaması sonucu oluşan bir hastalıktır. Tam olarak iyileşmenin görülmediği bu hastalık, bir yaşam boyu devam eder. Hastalığa bağlı oluşması olası bazı problemler önlenebilir yada geciktirilebilir. Uygun bir rejim programı ile hastalıkla barışık yaşayabilirsiniz. Hazır gıdalardan uzak durarak annelerinizin yemeklerine dönmeniz gerekiyor. Makalemizde, diyabete uygun beslenme önerilerini ve tüketilmemesi ihtiyaç duyulan besinlerle ilgili detayları bulabilirsiniz.

Beslenme Önerileri

Diyabet hayatınıza girmişse, sıhhatli gıdaları uygun miktarlarda ve tertipli yiyecek saatlerinde tüketebileceğiniz “diyabet rejimi” uygulamanız gerekir. Diyabet rejimi, gıda öğeleri açısından varlıklı, yağ ve kalorisi azca sıhhatli beslenme planıdır. Anahtar besinler; meyveler, sebzeler ve tahıllardır. Aslına bakarsak bir diyabet rejimi, hepimiz için en iyi yiyecek planıdır. Madde madde sırlayacağımız tavsiyeler, her insan için sıhhatli beslenme rejimi olarak da kullanılabilir.

 • Omega 3 Yağ Asitleri: bu esansiyel yağ asitleri vücut tarafınca üretilememektedir, dolayısıyla değişik gıdalar vasıtasıyla vücuda aktarılmaktadır. Omega 3 yağ asitleri şeker hastalığının yol açmış olduğu kalp ve damar rahatsızlıklarını önlemek amacıyla oldukça önemlidir.
 • Zeytinyağı: iyi kolesterolü yükseltir ve damar tıkanıklığına karşı koruma sağlar. Bununla beraber İnsülin direncini azaltır ve kan şekerinin stabilize olmasına destek sunar.
 • Sebze ve meyve grubundaki gıdalar içerdikleri varlıklı vitamin ve minerallerin yanı sıra lifli yapıya sahiptirler. Bu lifli yapıları yardımıyla de kan şekerinin dengelenerek durağan(durgun) kalmasına destek olurlar. Lahana, karalahana, portakal, ıhlamur, limon, brokoli, turp, şalgam, greyfurt, ıspanak bu grupta ön sırada gelen besinlerdendir. Bu sebze ve meyveleri tüketirken tuz ve sos içermemelerine dikkat etmek gerekir. Bununla beraber yüksek oranda tuz ihtiva ettiği için konserve formunda da tüketilmemelidir.
 • Üzüm çekirdeği ve yeşil çay, şeker hastalarının kullanabileceği ilaç dışı kuvvetli tedavi araçlarından ikisi. Bu gıdalar vücutta İnsülin etkinliğini arttırıyor ve diyabet sonucu ortaya çıkan hastalıkların engellenmesinde etkin rol oynuyor. Üzüm çekirdeği bununla birlikte kuvvetli bir antioksidan deposu ve uzmanlar tarafınca aç karna tüketilmesi öneriliyor.
 • Krom vücuttaki İnsülin etkinliğini arttırdığı için diyabetli hastalarda tüketilmesi ihtiyaç duyulan mineraller içinde yer ediniyor.
 • Bakliyat grubundaki ürünler içerdikleri yüksek oranda lifle şekerin kana karışma hızını düşürürler ve kan şekerinin kontrolünü desteklerler. Bununla beraber gıdalardan gelen kolesterol emilimini yavaşlatarak kalp hastalıkları riskini de düşürürler.
 • Domates suyu şeker hastaları içi başarı göstermiş bir kan sulandırıcıdır. İçeriklerinde tuz barındıran konsantre ürünler yerine taze sıkılmış domates suları tüketilmelidir.
 • Sarımsak, şeker hastalığının yol açabileceği kalp ve damar hastalıklarına karşı kuvvetli bir koruma sağlar.
 • Şeker hastaları öğün atlamamalı; her gün tertipli öğünleri olmalı.
 • Şeker hastalarının tükettiği gıda yada gıdaların etiketleri incelenerek, içerikleri öğrenilmeli. Besinlerin kalori ve yağ oranları, tatlandırıcı kullanılmışsa eşeysel kesinlikle bilinmeli. Doğrusu şeker hastaları ne tükettiğini bilmeli…
 • Şeker tüketimini tamamen bırakmanız gerekmiyor. Sadece şeker başta olmak
 • Kızartmalar, yağda değil ızgarada kızartılmalı.
 • Yağsız et, süt, peynir ve yoğurt tercih edilmeli. Yağsız yoğurt, kan şekerini denetim altında meblağ.
 • Hamur harcı tatlılar yerine sütlü ve meyveli tatlılar, tavsiye edilen miktarlarda tüketilmesi. Bu tür tatlılar yerine bir tek meyve tüketilmesi daha sıhhatli bir beslenme tercihidir.
 • Karpuz, kavun, muz ve bal   kabağı benzer biçimde şeker oranı yüksek meyveler, azca miktarlarda yenilmeli.

Bir önceki yazımız olan Yağmurlu Havada Neden Elektrikli Eşyalar Yanar başlıklı makalemizde Elektrik, Elektrik akımı ve Yağmur yağdığında priz çekmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap