İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Samanyolu Nedir?

Samanyolu Nedir?

Samanyolu Nedir?

  Samanyolu Nedir?


Samanyolu uzayın en dört gözle beklenen gizemlerinden birisidir. Peki samanyolu nedir? Detaylar yazımızda!


Samanyolu, büyük bir grup galaksinin parçası olan bir galaksidir. Malum evrende milyarlarca galaksi vardır, fakat Samanyolu bilhassa önemlidir şu sebeple Güneş Sistemi’ni içinde barındırır. Samanyolu, gece gökyüzünde Yer’den bir ışık ipi benzer biçimde görünür. Aydınlık kasaba ve şehirlerde görmek zor olsa gerek fakat daha karanlık bölgelerde daha iyi görünür.

Samanyolu, dünyanın heryerinden görülebilir. Samanyolu’nun düzlemi, Yer’in yörüngesinden 60 aşama daha eğiktir. Samanyolu Scoripus, Ara, Norma, Triangulum Australe, Circinus, Centaurus, Musca, Crux, Carina, Vela, Puppis, Canis Major, Monoceros, Orion and Gemini, Taurus, Auriga, Perseus, Andromeda, Cassiopeia, Cepheus & Lacerta, Cygnus, Vulpecula, Sagitta, Aquila, Ophiuchus, Scutum ve Sagittarius benzer biçimde birçok popüler takımyıldızın içinden geçer.

Samanyolu, Sagittarius yönünde bakınca en parlak görünür. Samanyolu, Crux takımyıldızının en güneyinden geçer ve Yer’in ekvator düzleminin yüksek eğiminin üstünden geçer. 

Samanyolu ortalama 100.000 ışık yılı çapındadır ve 1.000 ışık yılı genişliğinde olduğuna inanılmaktadır. Minimum 200 milyar yıldızdan en oldukca 400 milyar yıldıza kadar bir içinde ne olduğu olduğu sanılmaktadır. Araştırmalara gore Samanyolu çevresinde kalan gaz ortalama 12.000 ışık yılı kalınlığındadır.

Samanyolu’nun yaşını belirlemek zor olsa gerek. Gene de, 13.2 milyar yıla kadar daraltılmıştır, neredeyse evrenle yaşıt. Bu yaklaşım, 2004’te meydana getirilen Oldukça Büyük Teleskopun UV Görülebilir Spoktrografı araştırmasına dayanılarak yapılmıştır.

Bir önceki yazımız olan Teleskobu Kim İcat Etti? başlıklı makalemizde Galileo Galilei, Hans Lipperhey ve Teleskobu Kim İcat Etti hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap