İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Ram Nedir, Ne işe yarar?

Ram Nedir, Ne işe yarar?

Ram Nedir, Ne işe yarar?

Ram Nedir, Ne işe yarar?


Ramler geçici hafıza olarak kullanılırlar peki bu geçici bellekler ne işe yararlar ve niçin nerede ise tüm cihazlarda kullanılırlar? Bu tüm soruların cevapları yazımızda bulabilirsiniz.


RAM, bellek bilgisayarın ana belleğidir. Bilgisayarda işlenecek tüm veriler RAM belleğe konur. Bilgisayar yalnızca anabellekteki verileri işler. Bunun ile çalıştırılacak tüm yazılım, erişilecek tüm dosya elbet depolama ortamından Ana belleğe kopyalanmalıdır. Bir bilgisayardaki ana belleğin boyutu önemlidir. Bundan dolayı ne kadar programın eşdeğer anda çalışabileceğini, ne kadar verinin hazır  bir halde erişilmeyi bekleyeceğini bu belleğin büyüklüğü belirler.

Bilgisayarlar çoğunlukla gereksinim duydukları verileri tutmak için epey ana bellek kullandıkları sebebiyle, bilgisayar mühendisleri takas (swapping) adında olan bir teknik geliştirdiler. Bu teknikte data parçaları gereksinim duyulduğunda ana belleğe alınırlar. Takas işlemi gereksinim duyulan data için bellekte herhangi bir mekan bulunmadığı zaman gerçekleşir. Verinin bir kısmı hafızaya kopyalandığı zaman eşdeğer büyüklükteki bir değişik kısım mekan açmak amacı beraber bellekten çıkarılır.

 0

Bugün birçok PC enaz 32 megabaytlık ana bellek beraber gelmektedir. Fazladan hafıza chipleri ilave ederek anabellek kolaylıkla yükseltilebilir. Bilgisayarın ana belleği Dinamik RAM chiplerinden seçilir. Sebebi ise Dinamik RAM’lerin öteki bellek türlerine bakılırsa süratli olması ve de ucuz olmasıdır. RAM bellek elektrik kesildiğinde içindeki detayları kaybetse de epey süratli oluşları onların bu iş için kullanımlarını rahat hale getirmiştir. Eğer RAM bellek kullanılmadan direkt depolama biriminden veri alınsa idi o zaman bilgisayar epey yavaşlayacaktı.  Bundan dolayı statik disk şeklinde depolama birimlerindeki verilere erişim süresi mili saniye (saniyenin binde biri), RAM belleklerde ise erişim süresi nano saniye beraber (saniyenin milyarda biri)ölçülmektedir. Bu da RAM belleklerin statik disk şeklinde ortamlardan ortalama 1 milyon kat daha süratli bulunduğunu gösterir. Bu da RAM belleklerin ana bellek bi şekilde kullanılmasındaki en eleştiri faktördür. Ana bellek için kullanılan bellek türü dinamik RAM denilmişti. Piyasada üretilmiş çeşitli dinamik RAM bellek türleri bulunur. Bunların başlıcaları sırası beraber EDORAM, SDRAM ve RDRAMdir.

Bir önceki yazımız olan Bilgisayar Hızını Artırmak? Basit Yolu başlıklı makalemizde Bilgisayar Hızını Artırmak, Bilgisayar hızlandırma çözüm ve Bilgisayar hızlandırmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap