İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Oniks (Onyx) Taşı Faydaları

Oniks (Onyx) Taşı Faydaları

Oniks (Onyx) Taşı Faydaları

Oniks (Onyx) Taşı Yararları


Oniks (Onyx)  taşının insan vücudu ve çevre için ne gibi faydaları ve yararları bulunmaktadır? Eğer bunun gibi soruları merak ediyor iseniz yazımızı okumalısınız!


Yarı kıymetli bir taş türü olan Oniks, damarlı Akik olarak da bilinir. Kuvars’ın kriptokristalin bir türü olan oniks, değişik renklerde birçok katmana haiz olan bir taştır. Çoğu zaman siyah renkte olan Oniks’in katmanlarının renkleri oldukça çeşitlidir. Beyazdan siyaha kadar birçok değişik renkte olabilir.

Oniks’in başka bir türü olan Sardoniks (Sardonyx) ise renkli şeritler kırmızının tonlarıdır. Saf siyah oniks her ne kadar yaygın olsa da renkli oniksler kadar yaygın bulunmaz. Kimyasal formülü SiO2, silikon dioksit, olan oniksin Mohs skalasına gore sertliği 7’dir.

Oniks fizyolojik anlamda duymayı sağlamlaştırır, iç kulak hastalıklarında tene temas etmek koşuluyla, verimli bir halde kullanılır. Rahatsız olan bölgelere günde bir kaç kere teması halinde bu şeklinde rahatsızlıklara iyi geldiği bilinir. Denetim ve denge unsuru bir taştır. Oniks taşı bilinci artırarak daha çok mesuliyet sahibi olunmasını sağlar. Siyah renge haiz olan bu taş, korku ve kaygı duygularını dengelediği bilinir.

Pozitif fikir, depresyon azaltıcı ve kendine itimat duymanın taşıdır.  Oniks taşı takılarda,süs eşyalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Kişilerin hangi mevzuda enerjiye gereksinimleri var ise, bu mevzuda onlara destek enerjisini verdiği bilinir.

 

 Oniks taşının malum yararları;

  • Konsantrasyonu sağlar.
  • Cinsel dürtüleri azaltır.
  • Duyulan kaygılara karşı etkilidir. Gelecek kaygısını yokeder.
  • Hanım-erkek kutuplaşmasını dengeler ve ilişkileri kuvvetlendirir.
  • Kişiyi, gerekseme duyduğu her mevzuda enerjisiyle destek sunar.
  • Denetim ve denge sağlar. Kişinin bağımlılıklarından kurtulmasına yardım eder.
  • Nazara karşı kullanılır.

 

Sertlik Derecesi : 6,5 – 7,0

Çakralar : Kök

Temizleme : Akan su / Güneş (1 saat)

Bir önceki yazımız olan Kaplan Gözü Taşı Faydaları başlıklı makalemizde Kaplan Gözü, Kaplan Gözü Taşı ve Kaplan Gözü Taşı Yararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap