İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Ofset Baskı Nedir, Nasıl Çalışır?

Ofset Baskı Nedir, Nasıl Çalışır?

Ofset Baskı Nedir, Nasıl Çalışır?

Ofset Baskı Nedir, Nasıl Çalışır?


Ofset baskı basımevi sektöründe en fazla kullanılan baskı türüdür. Peki iyi mi çalışır ve nedir? Bu soruların cevabı yazımızda bulabilirsiniz.


Ofset baskı, kâğıt yüzeyine görüntü baskısı yapmak için kullanılan bir baskı tekniğidir. Kartvizitten dev reklam panosu broşürlerine kadar belirli gramajdaki ve boyuttaki birçok kâğıda yada benzeri materyale uygulanabilir. Günümüzde oldukca yaygın olan bir baskı tekniğidir. Gazeteler benzer biçimde aynı anda oldukca sayıda baskı gerektiren baskı sistemlerinde tercih edilen bir yöntemdir. İş dünyasında ve günlük hayatımızda her an karşılaşabileceğimiz binlerce materyalde ofset baskı uygulamalarını görebiliriz. Öteki baskı tekniklerinden değişik olarak basılacak yüzey ile basılmayacak yüzey eşit yükseklikte olduğundan “düz baskı” yada “dolaylı baskı” olarak da adlandırılır. İngilizcesi “offset”tir ve Türkçeye bu kelimeden esinlenerek “ofset baskı” olarak geçmiştir.

Çalışma Prensibi Nasıldır?

Ofset baskının emek harcama prensibi genel olarak basittir. Ilke olarak, su ile mürekkebin karışmaması hususi durumunun kullanıldığı bir tekniktir. Mürekkep yada boyanın dolaylı yollarla kâğıda basılması sağlanır. Taş baskı (litografi) tekniği ile benzerlik gösterir. Kalıp yüzeyi düzdür ve kalıp üstündeki yükseklik farklarından faydalanmaz. Doğrusu basılacak yüzey ile basılmayacak yüzey eşit yüksekliktedir. Cihazın parçalarında kullanılan metaller, özelliklerine bakılırsa mürekkebi meblağ ve suyu iter.

 

Kâğıdın basılacak yüzeyi emülsiyon tabakası ile kaplanır. Emülsiyonun öteki adı “sıvı asıltı”dır. Birbiri içinde çözülmeyen iki sıvının karışımıdır. Sıvının biri dağılan fazdır ve öteki sıvının (dağınılan faz) içinde dağılmış durumdadır. Kâğıdın basılmayacak yüzeyi emülsiyon ile kaplanmaz. Basılacak yüzey mürekkebi, öteki yüzey ise “gren çukur” adında olan mikrometrik gözenekler ile suyu meblağ. Bu aşamada mürekkep ile suyun birbirine karışmaması özelliği dönem girer. Ofset baskıda suyun boş alanlarda tutunmasının sebebi, bu bölgelerde suyu tutan mikro gözeneklerin olmasıdır. Mürekkebin tutunduğu alanlar ise düzdür ve bu yüzeyde su tutunamaz. Bu şekilde basım meydana getirilen yüzeyde mürekkep baskıyı gerçekleştirir. Öteki boş alanlar doğrusu “gren çukur” alanları su ile dolduğu için mürekkebi o alana yaklaştırmazlar ve böylece bir tek istenen alanlara baskı uygulanmış olur.

Bir önceki yazımız olan Yağmurlu Havada Neden Elektrikli Eşyalar Yanar başlıklı makalemizde Elektrik, Elektrik akımı ve Yağmur yağdığında priz çekmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap