İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Modem Neden Sararır ?

Modem Neden Sararır ?

Modem Neden Sararır ?

Modem Neden Sararır ?


Kullanmakta olduğunuz, genelde beyaz beyaz renkli modemlerde meydana gelen sararma sorununu açıklayacağız. Detaylar yazımızda!


Artık internet olan her evde veya ortamda bir adet veya birden fazla modem bulunmakta. Bu modemler bazen kısa bir sürede bazende uzun sürede beyaz olan kısımları sararma yaparak. Kullanıcıların göz zevkini bozuyor. Peki modemler neden renk değiştirir veya neden sararma yapar. Aslında bunun tek cevabı modemin zaman içerisinde ve kullanıma bağlı bir şekilde fazla kullanmaktan yıpranmaya başlar ve ilk alındığından fazla olarak ısınmaya başlar. Doğal olarak ısındığı zamanda kasasındaki plastik parçalarda bir deformasyon meydana gelir.

Gelen deformasyon ısı yardımı ile renk değişimine uğrar bu genelde sarı renk olur ve genelde beyaz ve beyazın tonlarında meydana gelmektedir. Eğer evinizde sararma yapan bir modem var ise bu sorunun tek çözümü sararma yapan plastik parçayı ya değiştirmek yada boyamak olacaktır. Boyama işlemi parça sökülüp yapılmalıdır aksi taktirde modemin anakartına boya gider ise modeminizi gönül rahatlığı ile çöpe atabilirsiniz. Sararma sorunu aslında çok korkulacak bir durum değildir. Doğal olarak sararma yapan kısmın altında kesinlik ile zaman ile fazla ısınma yapan bir parça vardır ve normalden fazla ortama ısı yaymaya başlar bu sebep den dolayı ısı etrafa dağılır ve dış ortama çıkacak iken modemin beyaz olan kısmına çarparak çıkar ve ısının bir kısmı o beyaz plastik kısımda hapsedilir bu hapsedilen ısı beyaz modemlerde sararma sorunun baş tacıdır.

Diğer sebebi ise modem yüzünden değilde kullanıcıların barız hatalarından berisi olan beyaz olan bütün eşyaların yanında sigara içmemiz ve içilen sigara beyaz olan her şeyi rengini sarartır ve kötü bir görünün kazandır. Bu sebep den dolayı eğer beyaz olan eşyalarınızın sararma yapmamasını istiyor iseniz. Kesinlik ile yanlarında sigara ve benzeri tütün ürünleri tüketilmemeli. Aksi halde  plastik den kumaşa kadar olan bütün eşyalarda renk kararması yapmaktadır sigara dumanı.

Bir önceki yazımız olan Yağmurlu Havada Neden Elektrikli Eşyalar Yanar başlıklı makalemizde Elektrik, Elektrik akımı ve Yağmur yağdığında priz çekmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap