İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Modem Neden Isınır ? 

Modem Neden Isınır ? 

Modem Neden Isınır ? 

Modem Neden Isınır ? 


Kullanmakta olduğumuz modemler normalden fazla ısınmaya başladı ise yazımızı okumalısınız. Detaylar ve çözümler yazımızda!


Evlerimizde veya işyerlerimiz de kullanmak olduğumuz ve bizi dünyaya bağlamak için bir köprü görevi gören modemlerimiz zaman içerisinden ve ya birden bire normalden fazla ısınmaya başlarlar. Isınan modemler için herhangi bir tak çalıştır soğutma ürünleri maalesef satılmıyor veya üretimi yapılmıyor. Çünkü modemler hiç bir zaman soğutulma ihtiyacı duymazlar eğer bir modem ısınıyor ise bilin ki kısa zaman içerisinde bozulacak veya düzgün çalışmamaya başlayacaktır. Bazı modem modelleri fabrikadan üretildikten itibaren belirli bir sıcaklıkta çalışırlar aslında bu normal bir durumdur. Üreten firma o modemi ona göre tasarlamıştır ve ilk aldığınızdan itibaren ısınan modem ileride ısınması pek fark yaratmaz sebebi saten ısınıyordu halende ısınıyor eğer o tip modemler ısınmazlar ise sorun vardır.

Peki elinizde normalden fazla ısınan bir modem var ve siz bu ısınmadan şikayetçisiniz. Bu normal bir durum eğer modeminizin garantisi devam ediyor ise direk olarak servise göndermeniz ve servisin sizler için gerekli olan işlemleri yapıp göndermesi garantisi olan modemler için daha faydalı olacaktır. Bir başka bir durum ise modemin garantisi bitti ve normalden fazla bir şekilde ısınma yapıyor. İnternete baktığımızda bir çok kullanıcı modemlerini üzerine fan takmış ve soğutma işlemleri yapıyorlar. Bu işlem hem fazladan güç kaybı, hem gürültü, hemde faydası olmayan bir işlemdir. Saten fan ile soğutmayı üreten firmalar akıl edemiyor biz kendi çözümlerimiz ile modemleri soğutma ihtiyacı duyuyoruz.

Eğer modem ısınıyor ve garantisi yok ise önce kasasını dikkatlice zarar vermeden açıp içerisini temizlememiz gerekiyor bunun sebebi zaman ile kullanıma bağlı olarak modem içlerinde toz birike biliyor. Biriken toz ısının yayılmasını engelliyor ve doğal olarak modem ısınıyor. Modemin toz temizliğini yaptınız fakat halen ısınıyor ise tek bir çözüm yolu kalıyor ısı yapan cipin üzerindeki soğutucuyu dikkatlice sökmek (Bu işlemi eğer bilmiyor iseniz bilen birisinden yardım isteyiniz) soğutucunun altında bulunan termal macunu yenilemek sizin için tek çözüm olabilir.

Bir önceki yazımız olan Yağmurlu Havada Neden Elektrikli Eşyalar Yanar başlıklı makalemizde Elektrik, Elektrik akımı ve Yağmur yağdığında priz çekmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 1 sene önce

    Modemim çok ısınıyordu paylaştığınız önerileri dikkate alacağım