İlginizi Çekebilir
Uydu Sistemi Nedir?
 1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. Kristal Kuvars (Kuvars Kristali) Taşının Faydaları

Kristal Kuvars (Kuvars Kristali) Taşının Faydaları

Kristal Kuvars (Kuvars Kristali) Taşının Faydaları

Kristal Kuvars (Kuvars Kristali) Taşının Faydaları


Kristal Kuvars  taşının insan vücudu ve çevre için ne gibi faydaları ve yararları bulunmaktadır? Eğer bunun gibi soruları merak ediyor iseniz yazımızı okumalısınız!


Aslolan adı Kuvars Kristali olan Kristal Kuvars taşı, dünya üstünde oldukça geniş bir alana yayılmıştır.Yer kabuğunun %10’dan fazlasını oluşturan sert ve katı bir mineral grubudur. Altıgen prizmalar şeklinde bulunan kristallerdir. Çoğunlukla içinde donmuş bir su damlası vardır ve kırıldığında yeniden suya dönüşür.

İlk çağlardan buyana sihir ve tedavi alanlarında kullanılan kuvars kristali oksijen ve silikonun bileşenlerinden oluşmaktadır. Günümüzde de tedavi nitelikli taşların başlangıcında gelmektedir. Aslen kristal kuvars terimi, tek bir çeşit taşı değil oldukça geniş bir taş ailesini tanımlar. Bu ailenin üyelerinin bir kısmı kendi bağımsızlıklarını duyuru ederek kendi isimleriyle anılır hale gelmiştir. Ametist, Sitrin, Kan Taşı, Krizopraz benzer biçimde taşlarda bu ailedendir.

Endüstriyel alanda, elektronik iletici ve ayrıştırıcı olarak kullanılmakta bununla birlikte saatlerde, deterjanlarda, diş
macunlarında, cam ve elektrik ışıklandırmaların da kullanılmaktadır. Metafiziksel anlamda kuvvetin ve gizli saklı gücün sembolüdür. Tabiat ananın enerjisini içinden geçirip iletir. Kainatın sonsuz enerjisini temsil ettiğine ve taşıyanın bu gücü kavraya bileceğine inanılmıştır. Eski çağlarda yağmur yağması için edilen dualarla beraber kuvars kristalleri kullanılmıştır.

Kristal Kuvars Yararları

 • Duygusal dengeleyicidir. Beyin fonksiyonlarını uyarır.
 • Güç ve canlılık yitirilmesine karşı koruma sağlar.
 • Bilhassa Cep telefonu, telsiz benzer biçimde cihazlardan yayılan radyasyonu toplar.
 • Zihinsel konsantrasyonu kuvvetlendirir.
 • Tene temas ettirerek giyim altında taşındığı taktirde, kişiyi öteki insanların negatif enerjisinden korur. Pozitif insanoğlu içindeyseniz taşınızı görünür şekilde takının. Böylece çevrenizdeki insanların pozitif enerjisini toplar.
 • Baş ağrısını hafifletici özelliği vardır.
 • Sindirim ve kan dolaşımı sistemini sıhhatli meblağ, hastalanırsa iyileştirir.
 • Göz için sağlıklıdır.

Pembe kuvars benzer biçimde kristal kuvarsınızı da bir ametistin yanında bırakmanız da temizlenmesini sağlar. Bunun için iki kristal alıp, birini temizlerken ötekini kullanmanız faydanıza olacaktır. Temizlediğiniz bir kristale başka insanların dokunmasına izin vermeyiniz.

Sertlik Derecesi : 7

Çıkarıldığı Ülkeler: Yer kabuğunun %10’dan fazlasını oluşturan sert ve katı bir mineral grubudur. Yaygın olarak bulunur.

Temizleme : Toprak / Tuzlu su / Akan su

Bir önceki yazımız olan Titanyum Kuvars Taşının Faydaları başlıklı makalemizde Titanyum Kuvars, Titanyum Kuvars Taşı ve Titanyum Kuvars Taşının Yararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap