İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Doğal Taşlar
  3. Kehribar Amber Taşının Faydaları

Kehribar Amber Taşının Faydaları

Kehribar Amber Taşının Faydaları

Kehribar Amber Taşının Faydaları


Kehribar taşının insan vücudu ve çevre için ne benzer biçimde yararları ve yararları bulunmaktadır? Eğer bunun benzer biçimde soruları merak ediyor iseniz yazımızı okumalısınız!


Kehribar öteki adıyla Amber, bir çam türünün fosilleşen reçinesidir.  Bugün süs eşyası ve takı yapımında kullanılan açık sarıdan kızıla kadar çeşitli renklerde yarı saydam ve kolay kırılabilen bir fosildir. Bir yere gömüldüğü süre küçük cisimleri kendine çekme özelliği kazanabilen bir taştır. Baltık Denizi’nden (Polonya) çıkarılan kehribar, yüzyıllardan beri hanımefendilerin süs eşyalarından en gözde sayılan taşlardan biri olarak benimsenmiştir. Parlaklık ve renk açısından onu hiçbir saydam taş ile kıyaslamak mümkün değildir. Kehribara yapışan fosilleşmiş böcekler, yabani bitkilerin fazla oluşu, öteki taşlarda görülmeyen mühim özelliklerdendir ve içinde böcek yada nebat fosili olanlar daha kıymetli kabul edilir.

Kehribar, bilhassa ısıtılmış olduğu süre elektriksel ve manyetik özelliği açığa çıkar.
Eskiden tıpta şöhrete ve epeyce kullanım alanına haiz olan kehribar, bugün bu amaçla kullanılmamaktadır. Geçmişte saflaştırılmış amber yağı isteri ve boğmacada kullanılmıştır. Bununla beraber ilkçağlardan bu yana güzel koku, parfüm imalatında da kullanılmıştır.

Anadolu’da da yaygın olarak kullanılan amber, mürekkep imalatında da kullanılmaktadır. Kehribar olarak da bilinmekte ve takı yapımında çoğunlukla kullanılmaktadır.
Gerçek kehribarın en mühim özelliği yakıldığında etrafa çam kokusu yaymasıdır. Yansılamak kehribar, plastik, cam, bileşik çam sakızından yapım edilir. Bedenin dokunduğu bölümde terlemeyle karışık kaşıntı oluşturur.

 

  • Ağrıyan bölgelere koyulduğunda ağrıları hafifletir. Kullanılan kehribarın, ağrıyan  bölgenin büyüklüğü kadar olması tesirini güçlendirmektedir.
  • Soğuk algınlığı, astım, guatr, bronşit ve alerji tedavisi için boyun bölgesinde kullanılır. Boğaz ve tiroid enfeksiyonlarını tedavide öteki taşlardan üstündür.
  • Sol elde oynandığında bedenin elektriğini toplar.
  • Para getiren bir taş olduğu düşünülür ve bu amaçla kasalara koyulur. (bu yalnız inançla ilgilidir.)
  • Yaşamın bir yük bulunduğunu düşündüğünüz ve sorumluluklar altında ezildiğinizi hissettiğiniz anlarda, şifa yüklü enerjisiyle sizi canlandırır.
  • Yaşamın güzel yanlarını fark etmenizi ve böylece içinizin neşeyle dolmasını sağlar.Pozitif enerji verir.

Sertlik derecesi: 2,5

Özgül ağırlığı: 1 ,10

Çakralar : Alt karın, Güneş sinirağı

Temizleme : Akan su, Güneş (1 saat)

Bir önceki yazımız olan Akik Taşı Faydaları başlıklı makalemizde achat Faydaları, Agat Faydaları ve Akik Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap