İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Kaçak Yayıncılık Zararları

Kaçak Yayıncılık Zararları

Kaçak Yayıncılık Zararları

Kaçak Yayıncılık Zararları


Son zamanlarda oldukça fazla artmış olan kaçak yayıncılık hakkında bilgi ve bu kaçak yayınların yapanlara ve izleyen kişilere olan zararlarını açıklayacağız. Detaylar yazımızda!


Kaçak yayıncılık açıklayacak olur isek bir şirketin veya şahısların kullanıcılarına ücreti veya ücretsiz olarak televizyonda veya internet üzerinden bir şekilde yayın yapmasını, yasal olmayan yollardan bir şekilde üçüncü şahıslara kaçak yollardan yayın yapması olarak açıklanabilir. Eğer kaçak bir yayın izliyor veya yapıyor iseniz şu iki şeyi dikkate almanız gerekmektedir. Bunlar: Eğer izleyici iseniz kaçak yayınları yasal olmayan bir yerden izlemekten cezaya kurban ola bilirsiniz. Fakat şu zamana kadar çok az kaçak yayın izleyen şahıslar ceza yediler. Bu kaçak yayın izleyen herkesin ceza yiyeceği anlamına gelmez diğer taraftan ise izleyenlerin bütün şahıslarında ceza yiyeceği anlamına gelmez. Diğer sorun ise yasal yoldan verilen yayınları, yasal olamayan yollardan izlemek isteyen şahıslara veren kaçak yayıncılardır. Aslında kaçak yayıncılar bir şekilde yayın yapacakları kanalı veya görüntüyü parasını ödeyerek veya farklı ve güvenilir yollardan almaktadır. Aldığı o yayını kendi sitelerinde veya kanallarında izleyicilerine sunarlar. Sunulan yayının bütün hakları yayını kullanıcılarına yasal yollardan sağlayan şirketlerin dir. Hiçbir şekilde kaçak yayın yapanların hak talepleri yoktur.

Kaçak yayın yapan kişiler alında bütün riskleri göz önüne alırlar. Bu risklerden en hafifi telif yer ve yayın yaptığı yerden bütün hesapları kalıcı olarak engellenir. Veya ufak para cezaları ile paçayı kurtara bilir. Fakat genelde kaçak yayın yapan üçüncü şahıslar hapis cezaları ve yüksek miktarda tazminat cezaları yemişlerdir. Yüksek miktarda para cezalarının yemelerinin sebebi ise yaptıkları kaçak yayınlardan oldukça fazla reklam geliri ve gösterim geliri elde etmektedirler. Ülkemizde en çok yapılan kaçak yayıncılık maalesef paralı şekilde sunulan maçların kaçak olarak verilmesi ve bu yetmezmiş gibi binlerce kişinin bu yayınları izlemesidir. Şu hiçbir zaman unutulmaması gereken bir bilgidir: Eğer kaçak yayından herhangi bir şey izliyor iseniz her an ceza ve engelleme yiyebilirsiniz. Hem kendinizi yakarsınız hem de çevreniz bu olaylardan çok fazla etkilenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yağmurlu Havada Neden Elektrikli Eşyalar Yanar başlıklı makalemizde Elektrik, Elektrik akımı ve Yağmur yağdığında priz çekmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap