İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. İzafiyet Teorisi Nedir?

İzafiyet Teorisi Nedir?

İzafiyet Teorisi Nedir?

 İzafiyet Teorisi Nedir?


Albert Einstein tarafından bulunan izafiyet teorisi nedir, ne amaçla bulunmuştur. Bu soruların cevapları yazımızda!


Dünyaca meşhur fizikçi Albert Einstein (1879-1955) tarafınca 20. Yüzyılın başlarında ortaya atılan İzafiyet (Görelilik) Teorisi, zamanımızın en büyük bilimsel gelişmelerinden biri olarak kabul edilmektedir. İzafiyet Teorisi Einstein’a ilişik olan iki değişik teoriden oluşmaktadır: 1905 senesinde “Hareket Eden Cisimlerin Elektrodinamiği” (The Electrodynamics of Moving Bodies) adlı yazı ile tanıtılan Hususi İzafiyet teorisi ve 1916 senesinde Genel İzafiyet Teorisi’nin Temelleri (The Foundation of the General Theory of Relativity) adlı yazı ile tanıtılan Genel İzafiyet Teorisi. Einstein inşa etmiş olduğu kuram ile Newton fiziğinin açıklamakta başarısız olabileceği bazı olguları açıklığa kavuşturmayı amaçlamış, böylece insanlığın süre, mekân ve yerçekimine yönelik algılarını değiştirmiştir.

Einstein 1905 senesinde (Bu yıla “Einstein’ın Olağanüstü” yılı da denir.) ışığın belli bir zamanda gittiği yol hesaplanıp yanıt her seferinde 300.000 km/s çıktığında haiz olduğumuz uzay ve süre nosyonlarının bunu iyi mi açıklayabileceğini sormuştur. Farz edelim ki ışığın yarı hızında ilerleyen bir uzay gemisi bir hedefe lazer kullanarak ateş ediyor. Gemiden ayrılan ışık huzmesi beklenen şekilde geminin hızını da kendisine ilave ederek ışığın bir buçuk katında değil, gene ışık hızında hareket edecektir. Fakat gemideki bir gözlemci (kendi hareket etmiş olduğu hıza karşın) lazerin kendisinden ışık hızında uzaklaştığını gözlemleyecektir. Einstein bu durumda ya aradaki mesafenin daha kısa olacağı ya da sürenin daha uzun olacağını fark etmiştir. Kısaca ya süre yavaşlamak ya da uzay daralmak zorundadır. Bu mekandaki hareketin bir kısmının zamandaki harekete aktarılması benzer biçimde yorumlanabilir. Bu süre ve mekân “boyutlarının” birbirlerinin etkiledikleri anlamına gelir, kısaca iki kavramda görecelidir. Bu devrimsel düşünce, uzun süredir doğru olduğu kabul edilen Eşanlılık (Bir şahıs için aynı anda olan iki vaka evrendeki hepimiz için aynı anda gerçekleşir.) nosyonuna karşıdır.

Bir önceki yazımız olan Arşimet'in Çalışmaları başlıklı makalemizde Arşimet, Arşimet hayatı ve Arşimet'in Çalışmaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap