İlginizi Çekebilir
Arduino Modülleri
  1. Ana Sayfa
  2. Güncel Bilgiler
  3. IOS Hızlandırma Nasıl Yapılır ?

IOS Hızlandırma Nasıl Yapılır ?

IOS Hızlandırma Nasıl Yapılır ?

IOS Hızlandırma Nasıl Yapılır ?

Apple yeni işletim sistemi iOS 11’i mevcut iPhone modellerinin yanı sıra eski sürümler için de yayınladı fakat anlayacağınız gibi tüm cihazlarda aynı performansı almak mümkün değil. Bilhassa eski bir iPhone kullanıyor ve iOS 11’in emek harcama hızından memnun değilseniz, vereceğimiz ipuçlarına göz atsanız iyi olur.

IOS Hızlandırma

iPhone 5S – iPhone 6 – iPhone 6S – iPhone 7 – iPhone 8 ve iPhone X için gösterilen bu güncelleme sonrasın bilhassa 6S ve öncesi serilerde bazı yavaşlama sorunları ön plana çıkmaya başladı.

Kapasitesi dolmuş yada o noktaya yaklaşmış bir iPhone daha yavaş çalışacaktır. Gereksiz uygulamaları, kullanmadığınız fotoğraf ve videoları silerek hızı fazlalaştırabilirsiniz. Dolayısıyla telefonunuzda mümkün olduğunca bolca bellek alanı bırakın.

IOS Hızlandırma

iOS 11’le beraber fotoğraf ve videolar için yeni dosya formatları gelirken, bu sayede boyutları küçülüyor. Fotoğraflar HEIF, videolar ise HEVC formatını kullanıyor. Muhtemelen öteki iPhone kullanıcıları benzer biçimde sizin de telefon hafızanızda büyük kısmı fotoğraf ve videoların kapladığını düşünebiliriz. Bunun için Ayarlar > Kamera > Biçimler menüsüne gidin ve Yüksek Verimlilik seçeneğini işaretleyerek yeni HEIF ve HEVC formatlarını kullanmaya başlayın.

IOS Hızlandırma

IOS Hızlandırma

Eski uygulamalar eğer güncellenmediyse yeni iOS 11’de eskisi kadar süratli, akıcı çalışmayabilir. Telefonun işletim sistemini güncelledikten sonrasında aynı işlemi ne olursa olsun uygulamalarınızda da yapın. Bunun için App Store’a girerek güncellemeler kısmından hepsini toplu şekilde indirebilirsiniz.

İndirme işlemi esnasında WiFi bağlantısında olduğunuza güvenli olun bundan dolayı uygulama güncellemeleri oldukça yüksek hücresel veri tüketimi yapabilir.

Önceki sürümlerde olduğu benzer biçimde iOS 11 de arka planda bazı işlemler yapıyor ve güncellemeleri bu şekilde gerçekleştiriyor. Bu sayede süre tasarrufu sağlansa da, bununla beraber cihazınızın işlemcisi ve bataryası da daha oldukça yorulmuş oluyor.

IOS Hızlandırma

iPhone Hızlandırma Nasıl Yapılır ?

Dolayısıyla Ayarlar > iTunes & App Store yolunu izleyin ve güncellemeler kısmından otomatik indirmeleri kapatın. Bu şekilde telefonun hızında belirgin bir artış yaşanacaktır.

Gereksiz güncellemelerin yanı sıra, bununla beraber arkaplandaki içeriğin yenilenmesi de telefon performansını düşürecektir. Bu tarz şeyleri kapatmak için Ayarlar > Genel > Arkaplanda Uygulama Yenile kısmına girin ve özelliği kapatın.

Arkaplanda Uygulama Yenileme’yi kapatmak bununla beraber şarj sürenizin de artmasına destek olacaktır.

iOS’ta hareket algılayıcı özellikler bulunurken, bunlar daha iyi bir telefon deneyimi sağlıyor fakat eski cihazlarda performansı da etkiliyor. Dolayısyıla Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Hareketi Azalt kısmına girin ve uygulayın. Bununla birlikte gene Erişilebilirlik menüsünden saydamlığı da azaltın.

IOS Hızlandırma

iPhone Hızlandırma

Konum servisleri performanstan oldukça batarya düşmanı fakat iOS cihazınızda hem batarya, hem de hız problemi var ise GPS’i sınırlandırmanız koşul. Yeni işletim sistemi bu mevzuda daha oldukça denetim imkanı sunarken, artık tamamen açık ya da kapalı şeklinde iki seçenek yok. Bunun yerine GPS’i yalnız belli uygulamalara atayabilir, onları kullanırken açılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için de Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri yolunu izleyerek ayarlarınızı yapın.

Bilhassa “Her Süre” seçeneğini “Kullanırken” şeklinde düzenlemeniz, arkaplanda uygulamaların konum kullanımını azaltacak ve bu sayede hem telefonunuz daha süratli çalışacak hem de telefonunuzun bataryasını aşırı aşama kullanan bu özellik kapatılacağı için iPhone’nunuzun şarjı daha uzun süre dayanacaktır.

Geleneksel yöntemler devamlı işe yarar. Ne süre cihazınız yavaşlarsa, şüpheye düşerseniz tekrardan başlatmayı ihmal etmeyin. Bilhassa günlerce, hatta haftalarca açık kalan telefonların ara vermesi ve belli bir süreliğine kapanması gerekir.

IOS Hızlandırma

Bu işlemle arkaplanda önbelleğe alınmış uygulama verilerinin temizlenmesini ve gereksiz uygulama bilgilerinin telefonunuzu yavaşlatmasını önlemiş olmuş olursunuz

iPhone’u sıfırlamak veri yitirilmesine yol açabilir bundan dolayı ilk olarak telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayıp iTunes ile tam bir yedek almanızı tavsiye ederiz.

Telefonunuzu yapınak ayarlarına sıfırladığınızda yaptığınız tüm ayarlar ile beraber telefonun içindeki tüm veriler (fotoğraflar, rehberiniz, uygulamalarınız vb.) silinir ve yeni bir başlangıç yapmanıza destek verir.

IOS Hızlandırma

Bu adım için “Ayarlar -> Genel -> Sıfırla -> Tüm İçeriği ve Ayarları Sil” yolunu izlemeniz gerekir.

Dediğimiz benzer biçimde işlem öncesi yedek almayı ihmal etmeyin.

Yedek içinse telefonunuzu kablo yoluya bilgisayarınıza bağlayın ve iTunes’u açın. iTunes programı telefonunuzu sistemde gördükten sonrasında karşınıza çıkacak ekrandan Yedekle seçeneğini seçin. Yedekleme işleminin sorunsuz gerçekleştiğinden güvenli olun.

IOS Hızlandırma

Apple, iOS güncellemeleri sonrası telefonları bir miktar yavaşlattığını kabul etti ve bunun öne sürülen nedeni olarak da telefonların zaman içinde azalan batarya kapasitelerinin işlemciler için kafi olmamaya başladığını belirtti. Bazı kullanıcılar da bataryalarını değiştirdikten sonrasında telefonlarının bir miktar daha hızlandığını belirtmişler. Bundan dolayı eğer telefonunuz tüm yöntemlere karşın hızlanmadıysa bataryanızı değiştirebilir ve bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.

IOS Hızlandırma

Bir önceki yazımız olan Modem Neden Sararır ? başlıklı makalemizde Beyaz Modemlerin Sararması, Modem ve modem renk değiştirdi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap