İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Hidroelektrik Santral (HES) Nedir?

Hidroelektrik Santral (HES) Nedir?

Hidroelektrik Santral (HES) Nedir?

Hidroelektrik Santral (HES) Nedir?


Su enerjisini kullanarak elektrik üretimi icra eden hidroelektrik santralleri nedir? Iyi mi çalışırlar ne şeklinde yararları vardır. Bilgileri yazımızda!!


Hidroelektrik Enerji Nedir?

Belli bir miktar yükseklik kazandırılan suyun (sıvının) haiz olduğu potansiyel enerjiye, “hidrolik enerji” denir. İşte bu hidrolik enerji, ilk olarak bir ekip düzeneklerin yardımı ile “mekanik enerji”ye çevrilir. Peşinden, oluşturulan mekanik enerji, “elektrik enerjisi”ne dönüştürülür. Haiz olunan bu enerjiye, “hidroelektrik enerji” denir.

Hidroelektrik Santral Nedir ve Iyi mi Çalışır?

Kamuoyunda “HES” kısaltması ile malum hidroelektrik santraller, hidroelektrik enerji üreten tesislerdir. Organik ya da yapay şekilde, belli bir yükseklik kazanmış olan su, kendisinden daha düşük seviyedeki türbinlere iletilmektedir. Alt seviyedeki türbin çarklarına, oldukca süratli halde çarpan su, türbin milini döndürmektedir. Buna bağlı olarak, üreteç iş yapmaktadır ve elektrik enerjisi üretilmiş olmaktadır.

Yukarıda anlatılan düzenekler, barajlarda bulunmaktadır. İşte hidroelektrik santraller, bu sistemlerin yer almış olduğu tesislerin bütününe denmektedir.

Hidroelektrik Santral Kullanımının Dünya ve Türkiyedeki Durumu Nedir?

Yeryüzünün elektrik ihtiyacının büyük bir kısmı, bu santrallerde üretilmektedir. Hidroelektrik enerji, dünyanın tamamındaki elektrik ihtiyacının %19luk kısmına denk gelmektedir. Bununla beraber bu enerji, mühim bir kavram olan “yenilenebilir enerji”nin %69’luk dilimini de karşılamaktadır. Türkiye’de ise, 150 adetten fazla işletilen HES bulunmaktadır. Bakanlık kaynaklarınca alınan bilgiye istinaden, 2009 yılındaki elektrik üretiminin %18,5’lik kısmı, hidroelektrik santrallerde üretilmiştir.

Hidroelektrik Santrallerin Ana Parçaları Nedir?

* Su Tutma Yapısı
* Su Alma Yapısı
* İletim Kanalı
* Cebri (Basınçlı) Borular
* Salyangoz
* Türbin
* Üreteç
* Transformatörler
* Şalt alanı (Şalt Sahası)
* Öteki Teçhizatlar

Hidroelektrik Santrallerin İyi Ve Fena Tesirleri Nedir?

Baraj yapımından öncesinde meydana gelen pek oldukca emek harcama, baraj hazırlık ve tesislerin kurulum maliyetleri, bu santraller adına en büyük dezavantajlardan biridir. Kısaca, santral ve barajın yatırım maliyeti, oldukça yüksektir. Üstelik, meydana getirilen onlarca çalışmanın sonucunda, santral ya da barajın kurulmama riski de olduğundan, boşa para harcama riski de bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Yağmurlu Havada Neden Elektrikli Eşyalar Yanar başlıklı makalemizde Elektrik, Elektrik akımı ve Yağmur yağdığında priz çekmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap