İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Güneşten Elektrik Üretmek

Güneşten Elektrik Üretmek

Güneşten Elektrik Üretmek

Güneşten Elektrik Üretmek


Yenilene bilir enerji kaynaklarından bir tanesi olun güneş den kolaylık ile elektrik enerjisi üretimi yapılabiliyor. Peki bu işlemin ne gibi avantajları ve ne gibi dezavantajları var? Detaylar yazımızda!


Gelişen teknoloji ile elektrik enerjisi üretmek artık çok basit yollar ile kolaylaşmış durumda. Bunlardan en verimlisi ve sınırsız kaynak olarak gösterilen güneşten elektrik üretmek baş sırada gösterilebilir. Sadece güneş panellerini ve gerekli donanımların konumlandırılması ve kurulmasının ardından hemen elektrik enerjisini üretmeye başlayan “Güneş Enerjisi Santralleri kısa adı ile GES.” Güneş enerjisi ile elektrik üretmek için ilk başta ne tür bir yeri veya ortama elektrik enerjisi sağlayacaksınız bunun kararını vermelisiniz. Eğer sadece aydınlatma için kullanılacak ise bu sizler için maddi olarak çok yüksek fiyatlarda olmayacak ve çok uygun fiyatlarda konutunuzu aydınlatma işini kendi ürettiğiniz elektrik enerjisi ile yapabilirsiniz. Fakat konutların bütün elektrik enerjisini karşılamak istiyor iseniz. Bu sizler için maliyetli bir işlem olacaktır. 

Güneşten elektrik üretmek için ilk başta güneş panelleri yerleşimleri güneşi bütün gün ışığını alacak şekilde yerleştirilmelidir. Yerleştirilen güneş panelleri üretikleri elektrik enerjisi aküyü doldurması için şarj kontrol cihazına aktarır. Şarj kontrol cihazı akünü dolması için gerekli elektrik enerjisini dengeler ve aküyü doldurmaya başlar ardından dolan aküden oluşan 12-24V DC “Doğru akım” elektrik enerjisi bir invertör yardımı ile evinizde kullandığınız 220V AC “Alternatif akım” şebeke hattına çevrimi yapar bu durumun sonunda sizler güneşten kolaylık ile elektrik enerjisi kullanmaya başlarsınız. Kısa olarak güneş enerjisi santrallerine baktığımızda, paneller güneşten gelen ışık enerjisini elektrik enerjisine çevrimini yapar. Ardından akü veya aküler şarj olur, şarj olan akü veya akülerden elektrik enerjisi yükseltilir ve kullanıma hazır bir şekilde evinizde aynı şebeke hattında olduğu gibi elektrik enerjisi hiç bir fatura ödemeden kullanmaya başlarsınız.

Bir önceki yazımız olan Yağmurlu Havada Neden Elektrikli Eşyalar Yanar başlıklı makalemizde Elektrik, Elektrik akımı ve Yağmur yağdığında priz çekmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap