İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Güneş Panelleri Faydaları

Güneş Panelleri Faydaları

Güneş Panelleri Faydaları

Güneş Panelleri Faydaları


Güneş panelleri nedir? Doğaya ve insan sağlığına ne gibi zararları veya yararları var? Bu soruların hepsinin cevabı yazımızda!


Güneş enerjisi yenilene bilir enerji olarak kabul edilen sonsuz ısı ve ışık kaynağı olarak evrene milyar yıllardır ısı ve ışık enerjisi yayıyor. Dünyada ve ülkemizde son yıllarda oldukça fazla artış gösteren güneşten elektrik enerjisi üretmek ve güneş ısını kullanarak su ısıtmak. Güneşten elektrik enerjisi üretmek için güneşin ışık enerjisini, su veya başka bir sıvı ısıtmak için ise güneşin ısı enerjisini kullanırız. Şunu bilmekte fayda var “Güneş panelleri ısı ile elektrik enerjisi üretmez.” Güneş panelleri ışık enerjisini elektrik enerjisine çeviren bir malzemedir. Eğer güneş panelleri fazla ısıya maruz kalırlar ise geri dönülmez bir soruna vesile olacaklardır ve bozulacak dır.

Peki güneş panellerinin ne gibi zararları vardır? Aslında güneş panellerinin yok denilecek kadar az zararı vardır bunlar: Eğer ormanlık araziye güneş panelleri konulacak ise vahşi hayvanların doğal ortamları bozulacağından güneş panellerinin tek zararı bu dur eğer ormanlık bir araziye kurulmayacak ise evinizin çatısına veya bahçesine kolaylık ile konulup anında elektrik enerjisi üretimi yapıla bilir. Bazen güneş panellerini konulmak için ormanlarda ağaçlar kesiliyor ve doğal ortama zarar veriliyor bu işlemde zararlarından sayılabilir.

Faydalarına gelecek olur isek saymak ile bitmez fakat en belirgin faydası herhangi bir elektrik şirketine bağlı olmadan direk olarak kendi elektrik enerjinizi üretip yine sadece sizler kullanabilirsiniz. Hatta fazla gelen elektrik enerjisini eğer harcayamaz iseniz elektrik enerjisi sağlayan şirketler ile anlaşıp fazladan olan elektrik enerjisini şirketlere satıp evinize fazladan bir para kaynağı bile kazanabilirsiniz. Diğer bir faydası, kendi elektriğinizi üretim yapacağınızdan evinizde sizin sorunlarınız hariç elektrik kesintisi asla olmayacaktır. Elektrik faturası ödemeyecek ve her ay elektrik faturasından kurtulmuş olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Yağmurlu Havada Neden Elektrikli Eşyalar Yanar başlıklı makalemizde Elektrik, Elektrik akımı ve Yağmur yağdığında priz çekmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap