İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. Glutamin Ne İşe Yarar, Nedir?

Glutamin Ne İşe Yarar, Nedir?

Glutamin Ne İşe Yarar, Nedir?

Glutamin Ne İşe Yarar, Nedir?


Vücutta mühim işlevleri olan aminoasitlerden kabul edilen glutamin, vücut tarafınca üretilebiliyor, takviye olarak da alınabiliyor. Peki Glutamin nedir ve ne işe yarar. Detaylar yazımızda!


Glutamin, organik bir aminoasittir. Vücuttaki oldukça sayıda fonksiyona destek verir. Vücut tarafınca sentezlenebilen şu demek oluyor ki esansiyel olmayan aminoasit türüdür. Aminoasit, bağışıklık sistemimizin yakıtıdır. Hastalıklarda vücudun glutamin ihtiyacı artar. Yaralanmalarda yada hastalıklarda iyileşme sürecini hızlandırır. Bilhassa yoğun ve ağır sporlarla uğraşanların ihtiyacı daha fazladır. Zira yoğun egzersizlerde vücudun glutamin kullanımı artar. İhtiyaç kadar glutamin üretilemezse kaslardaki glutamin kullanılır ve bu kas yıkımına neden olur. Önemini özetlemek gerekirse özetlediğimiz glutaminle ilgili merak ettiklerinizi makalemizde bulabilirsiniz! 

Glutamin Nedir?

Glutamin, vücutta en fazla bulunan ve genetik kodları oluşturan 20 aminoasitten biridir. Vücutta genetiğin uyguladığı hücreler tarafınca kullanılacak proteinin oluşumu aşamasında kullanılan bir aminoasittir.

Glutamin, arjinin, ornitin ve prolin adlı aminoasitlerin bir araya gelmesiyle oluşan “glutatyon”un birleşimidir. Kaslardaki aminoasitlerin yüzde 60’ı glutamindir. Kan ve kas dokularında çok çok fazla bulunan glutamin, kas kütlesini oluşturan aminoasitlerin en önemlilerinden biridir.

Glutaminin Yararları Nedir?

Glutamin, organik bir aminoasit olarak vücuttaki birçok fonksiyonu gerçekleştirir, direkt yada dolaylı olarak destek verir. Protein sentezinin mühim bir parçasıdır. En mühim işlevi, hücrelere destek vererek kas yıkımını önlemesidir.

Glutaminin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Gelişme hormonunun salgılanmasına destek verir, seviyelerini artırır.
 • Hücrelerin nitrojen alımını artırarak beyin fonksiyonlarının daha verimli gerçekleşmesine destek olur.
 • Azotun vücudun tüm bölümlerine dengeli olarak taşınmasına destek verir.
 • Kasların gereksinim duyduğu nitrojeni sağlar, çökmelerini önler.
 • Sporcuların ve vücut geliştirme çalışanların kemik ve kas yapılarını korur.
 • Beyin için alternatif bir enerji deposudur.
 • Rejim yapılırken oluşabilecek kas yıkımlarını önler.

  Glutaminin Vücuttaki İşlevi Nedir?

  Öteki aminoasitler benzer biçimde protein sentezini ve parçalanmasını elde eden glutamin, vücuttaki değişik işlev ve fonksiyonlara destek olur.

  Bu tarz şeyleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Glutaminin en mühim kullanıcısı böbreklerdir.
 • Glutaminden ayrılan amonyak, vücuttaki asit-baz dengesini sağlar. Öteki bir ifadeyle, amonyak bulunan her işlevde glutaminin görevi vardır.

Bir önceki yazımız olan Yağmurlu Havada Neden Elektrikli Eşyalar Yanar başlıklı makalemizde Elektrik, Elektrik akımı ve Yağmur yağdığında priz çekmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap