İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Eski Teknolojide ki Gelişmeler Nedir ?

Eski Teknolojide ki Gelişmeler Nedir ?

Eski Teknolojide ki Gelişmeler Nedir ?

Eski teknoloji; Ülkelerin’in teknolojinin yayılımı üzerine yaptığı ikinci bir gözlem, eski teknolojilerin yerine geçen davranışlarla ilgilidir. Bazen yeni bir inovasyon, mevcut bir teknolojinin yakın bir yerine geçtiğinde, o zaman, inovasyonun kendisi, eski teknolojinin sağlayıcılarını, pazar konumlarını korumak için birtakım iyileştirmeler yapmak veya diğer rekabetçi davranış türlerine girmeye teşvik edebilir. Bu da yeni teknolojinin yayılmasını yavaşlatacaktır. Yeni teknolojinin yayılmasında tamamlayıcı girdilerin önemi fazla vurgulanamaz. Bölüm III’te tartışıldığı gibi, bir firmada vasıflı işgücünün ve gerekli sermayenin varlığı, yeni bir inovasyonu absorbe etme ve kullanma yeteneğini artırır. Ancak bu, tedarik firması tarafından büyük ölçüde kolaylaştırılabilir. Örneğin, yeni teknolojilerin üreticilerinin kullanımlarında çeşitli eğitim kursları sunması yaygındır. Bazı durumlarda, cep telefonu üreticileri veya PDA’lar gibi donanım üreticilerini, müşterilerini yeni telefonlarını satın almaya teşvik edecek yazılımları üretmek için Microsoft gibi yazılım tedarikçileriyle işbirliği yaparak gözlemledik. Tamamlayıcı girdilerin önemi üzerine bir parça kanıt, mobil telekomünikasyon endüstrisinden gelmektedir.

Eski Teknolojide ki Gelişmeler

Mobil telekomünikasyonda, spektrum kapasitesi, kullanıcının mobil ekipmanı ve kullanıcı alanı için baz istasyonu arasındaki radyo aktarımı için gerekli olan kritik kaynaktır. Analogdan dijital teknolojiye geçiş, etkili spektrum kapasitesini önemli ölçüde artırdı ve böylece kapasite kısıtlarını azalttı ve radyo iletimlerinin kalitesini ve miktarını iyileştirdi. 2001 yılında yapılan bir çalışmada, Harald Gruber ve Frank Verboven, bu faktörün (spektrum kullanımındaki iyileşme) 1990’larda Avrupa’da cep telefonlarının yayılmasında fiyatlandırmadan daha önemli olduğunu buldular. Yeni teknolojilerin benimsenmesiyle ilgili bu gözden geçirme, büyük ölçüde mikro ekonomik belirleyiciler üzerinde yoğunlaşmıştır, çünkü bunlar, özellikle tek bir ülke veya ekonomik sistem dahilinde, teknoloji yayılımının geniş örüntülerini açıklamakta en önemli olduğu kanıtlanmıştır. Ülkeler arasında bakıldığında, ekonomik gelişme, coğrafya veya kültür seviyesi gibi diğer faktörler önemli bir rol oynayabilir. Örneğin, gelişmekte olan ülkelerde mobil telefon veya hava yolculuğu gibi “kablosuz” veya “izsiz” teknolojilerin nispeten hızlı yayılması, nispeten geç gelişimlerine ve fiziksel ağların maliyetini arttıran coğrafi kısıtlamalara atfedilebilir.

Bir önceki yazımız olan Depremden Korunma Yolları başlıklı makalemizde Deprem, Depremden Korunma ve Depremden Korunma Yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap