İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. En Son Bulunan Element Tennesin Nedir?

En Son Bulunan Element Tennesin Nedir?

En Son Bulunan Element Tennesin Nedir?

En Son Bulunan Element Tennesin Nedir?


Geçtiğimiz yıllarda bulunan ve insanlık için yeni olan Tennesin elementi nedir, nerelerde kullanılır ve kullanım amacı nedir? Bu soruların cevabı yazımızda!


Tennesin, son olarak keşfedilen elementtir. Periyodik tabloya son eklenen 4 elementten biridir. Rus ve Amerikalı bilim adamlarının ortak sentezidir.Tennesin yada tennessine, son olarak keşfedilen süper ağır elementtir. Doğada bulunmaz. Özelliklerinin büyük bir kısmı deneysel verilerle kanıtlanmış değil. Belirlenen özellikleri ise tahmini olarak kayıtlara geçmiştir. Azca malum, radyoaktif ve suni olarak üretilen bir elementtir. Tennesin, günümüze kadar elle tutulur ve gözle görülür oranda sentezlenemedi. Bu sebeple laboratuvar araştırmaları haricinde herhangi bir kullanımı, uygulaması ve faydası bulunmuyor. Naturel olarak ziyanı da yok! Tennesin, 2010 senesinde sentezlendi, 2015 senesinde keşfi onaylandı, 2016 senesinde adlandırıldı.

Tennesin, 2010 senesinde Amerikalı ve Rus bilim adamlarının ortak emek harcaması sonucu Rusya’nın Dubna kentinde ortaya çıkarılmıştır. Rusya Dubna’daki Flerov Nükleer Tepki Laboratuvarı, ABD Kaliforniya’daki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı, ABD Tennessee’deki Oak Ridge Ulusal Laboatuvarı (ORNL), Vanderbilt Üniversitesi ve Tennessee Üniversitesi’nden bir grup bilim adamının ortaklaşa yaptıkları deneyler sonucu sentezlenen tennesinin bulgu raporu, Nisan 2010 tarihinde yayınladı.

Bu tarz şeyleri Biliyor Musunuz?

  • Tennesin, 2017 yılı itibariyle periyodik element cetvelinde son olarak keşfedilen elementtir.
  • Tennesinin 117 proton ve 117 nötronu bulunur. Ağır elementlerin proton ve nötron sayıları eşit yada yakın oranlarda olduğunda sentezlenmeleri zorlaşmaktadır. Tennesinin son olarak keşfedilmesinin bir sebebi de proton ve nötron sayısının eşit olması gösterilir.
  • 2017 yılı itibariyle yalnız 15 tennesin atomu sentezlenebilmiştir.
  • Tennessee, Kaliforniya’dan sonrasında bir elemente isminde olan ikinci ABD eyaletidir.
  • “Tennesin” elementinin keşfedilmeden ilkin periyodik tablodaki adı “ununseptium” kelimesi, Latince “bir, bir, yedi”, şu demek oluyor ki yan yana getirildiğinde “117” sayısının karşılığıdır.
  • Tennesinin keşfinde ABD ve Rusya’daki değişik laboratuvar ve üniversitelerden bilim adamları katılmış olduğu için isimlendirme mevzusunda problem yaşanacağı düşünüldü. Sadece aynı dönemde 4 değişik element keşfedildiği için adlar üstünde kolaylıkla antak kalma sağlandı. Bu bilim adamlarının ortaklık ile tennesinden başka nihonyum, moskovyum ve oganesson elementleri de ortaya çıkarılmıştır.
  • 117 numaralı tennesin elementinin adı ile beraber 113 numaralı nihonyum, 115 numaralı moskovyum ve 118 numaralı oganesson adlı elementlerin adları de IUPAC tarafınca aynı tarihte onaylanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Değerli Element Küriyum Nedir? başlıklı makalemizde Değerli Element, Küriyum ve Küriyum Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap