İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bilim
 3. En Pahalı Metallerden Olan Rodyum Nedir?

En Pahalı Metallerden Olan Rodyum Nedir?

En Pahalı Metallerden Olan Rodyum Nedir?

En Pahalı Metallerden Olan Rodyum Nedir?


En pahalı metaller arasında olan Rodyum nedir, nerelerde kullanılır ve kullanım amacı nedir? Bu soruların cevabı yazımızda!


Rodyum, Yunanca “gül” anlamına gelen dünyanın en pahalı metallerinden biridir. Son aşama yüksek yansıma oranı altından bin kat daha fazladır.Rodyum, platin grubunda yer edinen dünyanın en pahalı metallerinden biridir. Platin, paladyum, osmiyum, iridyum ve rutenyumdan oluşan altı platin grubu metal içinde yer alır. Yansıma ve parlaklık oranı devasa yükseklikte olduğundan bilhassa pahalı takılarda kullanılır. Havadan etkilenmediği için metallerin üstüne kaplanarak parlaklık verir. Asitlere, korozyona ve çeşitli atmosfer koşullarına karşı son aşama dayanıklı bir metaldir. Büyük oranda otomotiv sektöründe katalitik konvertörler de kullanılır. Egzoz gazlarının zararı dokunan emisyonlarının etkilerini azaltır. İşlenmesi zor, nadir görülen, garip özellikleri olan bu kıymetli metalle ilgili birçok bilgiyi derlemeye çalıştık.

Bu tarz şeyleri Biliyor Musunuz?

 • Rodyum, en kıymetli metaller içinde altın ve platinden sonrasında dünyadaki en pahalı üçüncü metaldir. En pahalı maddeler içinde ise platinden sonrasında 15. sıradadır. Bir ons (28,34 gram) rodyumun külçesi ortalama 4 bin lira. Gramı ortalama 150 liradır.
 • 2007 senesinde rodyumun kıymeti; altından 8 kat, gümüşten 450 kat, bakırdan 27 bin 500 kat daha fazlaydı. 2008 senesinde ons fiyatı 10 bin dolara terfi etti. 2015 senesinde ons fiyatı 740 dolardı.
 • Rodyum tutarları öğrenci ve piyasa şartlarına gore değişebilmektedir. Bu sebeple kimi zaman platinden kıymetli olabilmektedir. Kıymetli metaller sıralamasında daha alt sıralara da düşebilmektedir. En mühim kullanımı otomotiv sektörü olduğundan vasıta satışlarıyla doğru orantılı olarak fiyatı değişebilmektedir.
 • Rodyum, yüksek erime noktası sebebiyle zor işlenir ve pahalıdır. Bu sebeple saf olarak takı ve mücevherlerde nadiren kullanılır. Takılarda çoğu zaman beyaz altın ve platinle alaşım halinde kullanılır.
 • Rodyum, yansıma oranı oldukça yüksektir. Işığı oldukça iyi yansıtır. Bu sebeple platin ve beyaz altın benzer biçimde takılarda kullanılan metallerle beraber kullanıldığında elde edilmiş alaşımın yansımasını artırır. Buna kuyumcu ve mücevher sektöründe “rodyum yansıması” adı verilir.
 • Neredeyse tüm beyaz altın platin takılar, parlak bir yüzey kazandırmak için rodyum kaplanır. Rodyumun parlaklığının altından neredeyse bin kat daha çok olduğu belirtiliyor.
 • Saf rodyum, oda sıcaklığından ve öteki atmosferlerden etkilenmez, yansımasını ve parlaklığını koruyabilir.
 • Rodyum, pahalı olduğundan zenginliği temsil eder. 1979 senesinde meşhur müzisyen Paul McCartney, Guinness Rekorlar Kitabı tarafınca “en oldukça satan şarkı yazarı” olduğundan rodyum kaplama bir disk ile ödüllendirilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Bulunamamış Element Ununenniyum Nedir? başlıklı makalemizde Ununenniyum ve Ununenniyum Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap