İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bilim
 3. En Pahalı Element Olan Protaktinyum Nedir?

En Pahalı Element Olan Protaktinyum Nedir?

En Pahalı Element Olan Protaktinyum Nedir?

En Pahalı Element Olan Protaktinyum   Nedir?


En pahalı elementler içinde olan Protaktinyum nedir, nerelerde kullanılır ve kullanım amacı nedir? Bu soruların cevabı yazımızda!


Protaktinyum, en ender ve en pahalı elementtir. Protaktinyum, radyoaktif bir aktinit elementtir. Doğada minimum bulunan ve en pahalı elementtir. Uranyum cevherinde oldukca ender bulunur. Bozunma zincirinde bulunan aktinyumdan dolayı “protaktinyum” adını almıştır. “Aktinyumun atası” olarak bilinir. Toryumun bazı izotoplarının bozunma zincirinden de elde edilebilir. 1990-1930 yılları aralığında değişik kimyagerler tarafınca, değişik yerlerde bağımsız olarak keşfedilen ve çeşitli formları hazırlanan protaktinyumun isimlendirilerek periyodik tabloya eklenmesi 1949 senesinde gerçekleşmiştir. Geleceğin elementleri içinde olabilecek kapasitedeki protaktinyumla ilgili birçok bilgiyi derlemeye çalıştık.

Bu tarz şeyleri Biliyor Musunuz?

 • Protaktinyum, organik elementler içinde minimum bulunan ve en pahalı olan element olarak bilinir.
 • Bir gram protaktinyumun maliyeti ortalama 300 dolardır.
 • Uranyum cevherlerinde tahmini olarak milyonda 0,34 parça protaktinyum içinde ne olduğu vardır. Pa-231 izotopu, uraninit cevherinde 10 milyonda 1 oranında bulunur. Afrika’daki bazı uraninit cevherlerindeki miktarı ise milyonda 3 civarındadır.
 • Protaktinyum-231 ve Toryum-230 izotopları, değişik uranyum izotoplarının bozunma ürünleridir; sadece benzer özelliklere haizdir ve benzer oranlarda oluşurlar.
 • Okyanus sedimentlerindeki Pa-231 ve Th-230 oranları, buzul hareketlerinin incelenmesinde, 175 bin yaşındaki sedimentlerin radyometrik olarak tarihlendirilmesinde ve çeşitli jeolojik süreçlerin modellenmesinde kullanılır.
 • Günümüze kadar elde edilmiş en büyük saf protaktinyum miktarı 125 gramdır. Bu miktar, İngiltere Atom Enerjisi Kurumu tarafınca 1959-1961 yılları aralığında 60 ton nükleer atıktan elde edilmiştir. Yüzde 99,9 saflıktaki bu miktarın kıymeti ortalama 500 bin dolar civarındadır. Bu miktarın üretimi için ortalama 50 bin dolar harcanmıştır.
 • İngiltere’de üretilen 125 gramlık protaktinyum, uzun seneler dünyanın dört bir tarafındaki laboratuvara element örneği sağlamış oldu.
 • Protaktinyumun kimyasal araştırmalar haricinde ciddi bir uygulaması ve kullanımı bulunmuyor.

Bir önceki yazımız olan İzafiyet Teorisi Nedir? başlıklı makalemizde İzafiyet, İzafiyet Teorisi ve İzafiyet Teorisi Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap