İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Elektrik Hatlarına Siber Saldırı

Elektrik Hatlarına Siber Saldırı

Elektrik Hatlarına Siber Saldırı

Elektrik Hatlarına Siber Saldırı


Günümüzde artık neredeyse tüm cihazlar internete bağlanarak kullanıcısına kolaylık sağlıyor. Elektrik enerjisi de bunlardan bir tanesi. Peki elektrik hatlarına siber saldırı olabilir mi? Detaylar yazımızda!


Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde genel bir elektrik kesintisi olmuştu ve bu elektrik kesintisi bölgelerde değişiklik gösterse de nerede ise bir gün boyunca konularımız elektriksiz kalmıştı. Peki bunu sebebi bir siber saldırı sonucunda mı? Yoksa bir trafo merkezinin arızası sonucu tüm ülkenin (Van ili hariç Van elektrik enerjisi başka bir firmadan aldığı için Van ilinin elektrik kesintisi olmamıştır. ) elektrik enerjisi kesildi. Bu sorunu bir çok kişi bir siber atak yani internet üzerinden bir saldırı sonucu olduğunu vurguladı fakat resmi açıklamada bu elektrik kesintisinin sebebi bir siber saldırı değil genel bir arıza denilerek nokta koyuldu. Sorunun cevabı halen tam açıklanmış değil. Peki elektrik iletim hatları veya şalt sahaları uzaktan kapatıla bilir mi veya etkisiz bırakıla bilir mi?

Artık tüm elektrikli eşyalar gibi elektrik hatları da internete bağlanarak uzakta ki operatörlerin şalt sahalarına veya trafo merkezlerine gitmeden uzaktan kontrol edile biliyor. Bu olay herkesin aklına şunu getiriyor “Eğer bir yerde internet var ise hiç bir şey güvenli değildir” Bu sebep yüzünden internet olan ortamda ne kadar güvenli olsa da gelişen teknoloji ile gelecekte hiç bir şey güvenli olmayacak gibi duruyor ve elektrik hatları veya şalt merkezleri internet üzerinden erişim sağlanarak saldırı yapılabilir ve elektrik enerjisi kesintisi yapılabilir. Bu sebep yüzünden şirketler şalt sahalarında internet kullanmayı kesin firmalar mevcut durumda. İlerleyen yıllarda gelişecek olan güvenlik önlemleri ile bu saldırlar zor hale getirile bilir fakat bu güvenlik sistemleri kullanılmaz ise bunun bizlere veya tüm dünyaya oldukça fazla zararı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yağmurlu Havada Neden Elektrikli Eşyalar Yanar başlıklı makalemizde Elektrik, Elektrik akımı ve Yağmur yağdığında priz çekmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap