İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Deprem Çantasında Neler Bulunmalı?

Deprem Çantasında Neler Bulunmalı?

Deprem Çantasında Neler Bulunmalı?

Deprem Çantasında Neler Bulunmalı?


Deprem çantası herhangi bir deprem anında insanların yanında olması ihtiyaç duyulan bir çantadır. Eğer bu çantanın içerisinde hangi gıdaların ve hangi cihazların bulunması gerektiği bilmiyor iseniz yazımızı okumalısınız. Detaylar yazımızda!


Deprem çantası kesinlik ile evlerde bulunmalıdır ve her altı ayda bir içerisindekiler kontrol edilmeli bozulmuş gıda veya pilleri bitmiş ve bitecek durumda olan cihazlar olabilirler. Eğer kontrol eder iseniz herhangi bir deprem sırasında sizleri o çanta hayata bağlaya bilir. Eğer kontrol etmez iseniz ve hatta evlerinizde en az bir adet deprem çantası bulunmaz ise bu sizlerin canına mal olabilir. Bu sebebden ötürü evlerinizde ve iş yerlerinizde kesinlik ile en az bir adet olmak üzere lütfen deprem çantası bulundurun.

Yıkıcı bir zelzele sonrasında en oldukça gereksinim duyulacak malzemeler, bir “zelzele çantası”nda bulundurulmalıdır. Peki, zelzele çantasında neler bulunmalıdır? Aslen bir ihtimal birkaç gün, kim bilir günlerce kullanabileceğiniz eşyaları bulundurmanız gerekiyor. Çantaya koyduğunuz ve bozulacak yiyecek ve ilaçlar son kullanma tarihlerine gore tazeleri ile değiştirilmelidir. Enerji veren yiyecekler seçilmesine dikkat edilmelidir.

En oldukça duyulacak malzemeler şunlardır; su, konserve şeklinde uzun süre dayanabilecek yiyecekler, ilk yardım çantası, pil, el feneri, şarjlı lambalar, düdük, reçeteli ilaçlar, radyo, bir miktar para, sağlam giysiler, ayakkabı, terlik, not defteri, kalem, harita, çakı, peçete, kâğıt mendil, eldiven, sabun şeklinde kişisel temizlik malzemeleri, bakım kremleri, poşet, hela kâğıdı, yağmurluk, battaniye…

Ek olarak, öğrencilerin zelzele çantasında bulunması gerekenler ise şunlardır; öğrencilerin aileleriyle ilgili yazışma detayları, aile fotoğrafları, su ve dayanıklı yiyecekler. Bunların haricinde –varsa- çocuklar, yaşlılar, engelliler ve ev hayvanları için de hususi malzemeler bulundurulmalıdır. Zelzele çantası malzemelerini kendi hususi durumunuza gore azaltabilir yada çoğaltabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Deprem Esnasında Yapılması Gerekenler başlıklı makalemizde Deprem, Deprem olduğunda neler yapmalıyız ve Deprem sırasında ne yapılmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap