İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bilim
 3. Değerli Element Küriyum Nedir?

Değerli Element Küriyum Nedir?

Değerli Element Küriyum Nedir?

Kıymetli Element Küriyum Nedir?


En pahalı elementler içinde olan Küriyum nedir, nerelerde kullanılır ve kullanım amacı nedir? Bu soruların cevabı yazımızda!


Küriyum, radyoaktivite teorisinin öncüsü fizikçiler Curie çifti onuruna isimlendirilen suni bir elementtir. Radyoaktifliği devasa yükseklikte bir aktinittir.Küriyum, doğada bulunmayan, suni olarak elde edilebilen radyoaktif elementlerden biridir. Sentezi zorluk derecesi yüksek küriyum, malum en ağır elementlerdedir. Radyoaktif izotopları, jeolojik vakit ölçeğinde hızla bozunur. Uranyum ötesi (transuranyum) bir aktinittir. Radyoaktivite teorisinin temelini atan nükleer fizikçi Marie Curie ve manyetizmanın öncülerinden eşi Pierre Curie onuruna “curium (İngilizce)” adı verilmiştir. Naturel kaynaklarda hemen hemen tespit edilemeyen küriyum, nükleer reaktörlerde yada laboratuar ortamında elde edilebilir. Küriyum, uzay araştırmalarında mühim bir alfa deposudur.

Küriyum, 1944 senesinde Amerikalı kimyager Gleen T. Seaborg, Albert Ghiorso ve Ralph A. James tarafınca ABD Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkarılmıştır. Kaliforniya Üniversitesi’nde sentezlenen küriyum, Chicago Üniversitesi’nde kimyasal olarak tanımlanmıştır.

Seaborg ve ekibi, (Berkeley) Kaliforniya Üniversitesi’nde yeni ve oldukça radyoaktif bir element sentezlemek için yaptıkları araştırmalar kapsamında 60 inçlik siklotron isminde olan hızlandırıcıda, helyum atomlarıyla Plütonyum-239 atomlarını bombardımana tuttu.

Bu tarz şeyleri Biliyor Musunuz?

 • Dünya genelinde bugüne dek elde edilmiş küriyum miktarı 500 gram civarındadır.
 • Santimetre-242 ve Santimetre-244 izotopları gramlarla anlatılan miktarlarda üretilebilirken, Santimetre-248 miligramlarla anlatılan miktarlarda elde edilebilir.
 • Nükleer reaktörlerde kullanılan ortalama 1 tonluk nükleer yakıt atıklarında 20 gram civarında küriyum bulunur.
 • Küriyum, hemen hemen organik kaynaklarda tespit edilememiştir; sadece uranyumun nötron yakalaması zincirinin bir sonucu olarak organik kaynaklarda bulunmuş olduğu tahmin ediliyor. Bu öngörü hemen hemen kanıtlanamamıştır.
 • Ortalama 16 milyon yıl yarılanma ömrü olan Santimetre-247 izotopunun ömrü, dünyanın yaşıyla karşılaştırıldığında nispeten kısadır. Dolayısıyla ilkel dönemlerde organik kaynaklarda bulunmuş olduğu öngörülen Santimetre-247 izotopu, milyonlarca yıl ilkin yok oldu.
 • Kısa sürede meydana getirilen uzay araştırmalarında erken güneş sisteminde küriyum varlığına dair bazı kanıtlar bulunmuş oldu. Araştırmaya bakılırsa, güneş sisteminin erken dönemlerinde oluşan bir mineral yada bir kayacın, Santimetre-247 izotopunun çürümesinden sonrasında oluşan bir mineral yada kayaçtan daha çok Santimetre-247 ihtiva ettiği öngörülüyor. Bilim adamları, ortalama 35 senedir erken güneş sisteminde Santimetre-247 varlığı üstünde tartışıyor.
 • Küriyum, amerikyumdan derhal sonrasında keşfedilse de aslen keşfedilen üçüncü bileşik transuranyum elementtir.
 • Küriyum, canlıların sağlığı için toksik ve tehlikeli elementlerden biridir. Vücuda alındığında kemiklerde birikir. Yaymış olduğu ışınım alyuvarların oluşumunu engeller. Kemik, akciğer ve karaciğer kanserlerine yol açabilir.

Bir önceki yazımız olan Bulunamamış Element Ununenniyum Nedir? başlıklı makalemizde Ununenniyum ve Ununenniyum Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap