İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. Çörek Otu Yağının Faydaları

Çörek Otu Yağının Faydaları

Çörek Otu Yağının Faydaları

Çörek Otu Yağının Yararları


Otunun olmasıyla birlikte çörek otu yağının da bir fazlaca faydası bulunuyor. Peki bu faydalar neler? Yazımızda çörek otunun tüm faydalarını okuyarak öğrenebilirsiniz.


Çörek Otu Yağının Yararları

Çörek otundan üretilen yağ da, benzer şekilde birçok hastalık yada sağlığın devamı için oldukça yararlı bir gıda.

 

Çörek otu yağı, naturel fitokimyasal bileşikler olan “timokinon (TQ)”, “timohidrokuinon (THQ)” ve “timol” ihtiva eder. Bilim adamları, bu üç bileşiğin 30 değişik patojen için yüzde 100 oranında inhibisyon gösterdiği (engellediği) belirlendi. Fitokimyasallar, kansere karşı etkili maddelerdir. Çörek otu yağında bulunan “timokinon” ve “timohidrokuinon” adlı fitokimyasalların “anti-tümör” aktivitesi oldukça güçlüdür. Bu iki fitokimyasal maddenin tümör hücrelerini yüzde 52 oranında azalttığı görülmüştür.

Faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Saç bakımı için oldukça yararlı olan çörek otu yağının yeni saç oluşumunda ve onarımında pozitif yönde tesirleri vardır.
 • Hücre yenileyici özelliği vardır. Bu sebeple ameliyat izlerini tedavi edicidir. Ameliyatlı bölgelere tertipli olarak masajla uygulandığında ameliyat izlerinde gözle görülür azalmalar görülmüştür.
 • Migren ataklarında etkilidir. Atağın ilk emareleri hissedildiği anda çörek otu ile baş bölgesine meydana getirilen masaj, migren ağrılarını azaltabiliyor yada yok edebiliyor.
 • Burun deliklerine bir iki damla çörek otu yağı damlatıldığında da migren yada baş ağrılarına karşı pozitif yönde tesirleri gözlenmiştir. 
 • Diş ağrısı için de tavsiye edilmektedir. Ağrıyan diş ve çevresine çörek otu yağı sürüldüğünde ağrı kesici tesiri vardır.
 • Karaciğer, vücudu etkileyen neredeyse tüm toksinlerin geçmiş olduğu mühim bir organdır. Safra yağlarını sindirir ve birçok toksin yağ içinde depolanır. Karaciğer, bu kimyasal artıkları vücuttan atmak için büyük çaba sarf eder. Çörek otu yağı, karaciğeri toksinlere karşı koruyarak zararlarını minimuma indirir. 
 • Çörek otu yağı, zayıflamaya de destek verir. Bünyesindeki fitokimyasallar, “anti-obezite” özelliktedir. İştah kontrolü, kan glikoz düzeylerini dengelemesi, karaciğeri destekleyerek toksinlerin vücuttan atılmasına destek olması benzer biçimde özellikleri kilo almayı tetikleyen sebepleri azaltır.
 • Kan basıncını düşürmeye destek verir. Hipertansiyonu olan hastalarda, 2 ay süreyle günde iki kez 100 ila 200 miligram çörek otu yağı kullanımı, kan basıncını düşürür. Sekiz hafta içinde yüksek tansiyona karşı pozitif yönde sonuçlar elde edilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Çörek Otunun Yararları başlıklı makalemizde Çörek Otunun, Çörek Otunun faydaları ve Çörek Otunun Yararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap