İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Çabuk Biten Batarya [ÇÖZÜM]

Çabuk Biten Batarya [ÇÖZÜM]

Çabuk Biten Batarya [ÇÖZÜM]

Çabuk Biten Batarya


Akıllı cihazların bataryaları bazen çok çabuk bitip gününüzü rezil edebiliyorlar. Peki bunun sebebi ne ve çözümü nasıl? Detaylar yazımızda!


Gelişen teknoloji ile akıllı cihazların bataryaları da gelişmekte fakat bir çok kullanıcı bazı zamanlarda bataryalarının birden bittiğini ve tekrar şarj etmek zorunda kaldıklarını dile getiriyorlar. Peki bataryalar neden erken biter ve sizleri günde bazen iki kez bazende üç kez şarj etmek zorunda bırakırlar? Cevapları aslında basit eğer akıllı cihazınız da herhangi bir sorun var ise bu akıllı cihazını fazladan işlemci gücü harcar ve doğal olarak da fazladan bataryadan enerji çekecektir. Peki bu sorunlar ne?

İlk başta gelen sorunlardan bir tanesi güncel olmayan uygulamaların herhangi bir ağ bağlantısında sizlerden habersiz uygulamaları güncellemek için data verisi kullanması. Bu işlem telefonun tuş kilidi kapalı olsa dahi arka planda işlem yapacağından bataryayı bitiren en büyük etkendir.

Diğer bir sebep ise sıcak veya soğuk ortamda uzun zaman kalındığında batarya bitme tehlikesi altına kalıyor buna örnek verecek olur ise “kış aylarında arabaların aküleri çabuk biter sebebi soğuk havadır” aynı sorun akıllı cihazların bataryalarında da meydana gelebilir. Çözümü basit akıllı cihazınızı taşır iken soğuk hava ile direk olarak temas etmeyecek yerlerde taşımak.

Belkide sorunların en büyüğü olan ve ne kadar uyarı yapılsa da kimsenin umrun da olmayan sebep; akıllı cihazları haftada en az bir kere bile olsa %10 batarya seviyesine düşürülmelidir. Bu işlem batarya sağlığı için çok fazla önemlidir. Eğer bu yöntemi uygular iseniz bataryanın daha sağlıklı ve uzun zaman dayana bilecektir.

Yazımızın son sebebi ise çekmeyen ortamlarda fazla bulunmak ve akıllı telefonun sürekli sinyal araması yüzünden pil seviyesi oldukça fazla düşebilir. Bunun çözümü eğer çekmeyen ortamda iseniz kısa süreliğini akıllı cihazınızın uçak modunu aktif hale getirir iseniz bataryanız bitmez ve mağdur durumda olmamış olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Yağmurlu Havada Neden Elektrikli Eşyalar Yanar başlıklı makalemizde Elektrik, Elektrik akımı ve Yağmur yağdığında priz çekmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap