İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Bulunamayan Element Unbiniliyum Nedir?

Bulunamayan Element Unbiniliyum Nedir?

Bulunamayan Element Unbinilyum Nedir?


Henüz keşfi gerçekleşmemiş element olan Unbiniliyum nedir, nerelerde kullanılır ve kullanım amacı nedir? Bu soruların cevabı yazımızda!


Unbinilyum, hemen hemen keşfedilememiş 120 numaralı varsayımsal bir elementtir. Periyodik tablodaki 118 elementin ötesinde varsayılan elementlerden biridir.Unbinilyum, “eka-radyum” olarak da malum varsayımsal bir elementtir. Unbinilyum izotopları ve yarılanma ömürleri hemen hemen bilinmiyor. Mikrosaniyelerle anlatılan sürelerde yarılanma ömrü olduğu tahmin ediliyor. Bu sebeple elementin sentezi güçleşmektedir. Dolayısıyla özelliklerinden bazıları tahmini olarak belirlendi. Alman ve Rus bilim adamlarının birçok bireşim girişimine karşın hemen hemen sentezlenemedi. Denemelerden yola çıkılarak elde edilmiş bulgular, 120 numaralı elementin sentezinin 8. Periyot’taki öteki elementlerin sentezine gore fazlaca daha zor olacağını gösteriyor. Sentezlenebilirse mevcut teknolojilerle sentezlenebilen son element olacağı tahmin ediliyor.

 2006 senesinde Rusya Dubna’daki Ortak Nükleer Araştırmalar Enstitüsü (JINR) tarafınca Kaliforniyum-249 hedefinin Kalsiyum-48 iyonlarıyla bombardımanı sonucu elde edilmiş oganesson elementinin başarısı üstüne 120 numaralı elementin sentezi için benzer bir gözlem yapılmış oldu. Mart-Nisan 2007 tarihlerinde Plütonyum-244 hedefinin Demir-58 iyonlarıyla bombardımanı reaksiyonu denendi. Sadece herhangi bir unbinilyum atomu gözlenmedi. Unbinilyumun izotoplarının mikrosaniyelerle anlatılan sürelerde alfa bozunumuna uğramış olduğu öngörüldü. Rus ekibi yeni bir gözlem için tepki tesislerini yenilemeyi planlıyor.

Bu tarz şeyleri Biliyor Musunuz?

  • Unbinilyumun, Amerikalı nükleer fizikçi Glenn Seaborg’un ortaya attığı ve “istikrar adası” olarak adlandırılan teoriye gore 115 numaralı moskovyum elementinin ötesinde keşfedilmemiş süper ağır elementlerin bulunmuş olduğu bir konumda yer alabileceği öngörülüyor.
  • Unbinilyum, mevcut teknolojilerle hemen hemen keşfedilemedi. Sadece bundan 30 ila 50 yıl ilkin kullanılan teknolojilerle de, o yıllarda varsayılan ve son 10 yıl içinde keşfedilebilen süper ağır elementler keşfedilememişti. Bu sebeple gelecek yıllarda geliştirilecek yeni teknolojiler, cihazlar yada kuramsal uygulamalar 119 ve 120 numaralı elementlerle beraber bu iki elementin ötesinde varsayılan birçok elementin keşfedilmesine olanak sağlayabilir. Bu da periyodik tablonun değişmesi anlamına geliyor.
  • Hemen hemen keşfedilmemiş 119 numaralı ununenniyum ve 120 numaralı unbinilyum elementlerini sentezleme girişimleri, üretim reaksiyonlarının kesitlerinin azalması ve mikrosaniyelerle anlatılan sürelerde olması olası yarılanma ömürleri sebebiyle mevcut teknolojilerin sınırlarını zorlar.
  • Varsayılan 119 ve 120 numaralı elementlerin kafi oranda sentezlenebilmesi halinde hangi alanlarda ne tür yararları olacağı tamamen gizemlerle dolu. Kısa sürede sentezlenmesi umulan bu elementler şeklinde ileride keşfedilecek elementler “sürprizlerle dolu elementler” olarak nitelendiriliyor. Bu sürprizler, hayal edilemez sürprizler…
  • 2017-2020 yılları aralığında Rus, Japon ve Fransız bilim adamları, unbinilyumun sentezi için deneyler yapmayı planlıyor.

Bir önceki yazımız olan Bulunamamış Element Ununenniyum Nedir? başlıklı makalemizde Ununenniyum ve Ununenniyum Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap