İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Bulunamamış Element Ununenniyum Nedir?

Bulunamamış Element Ununenniyum Nedir?

Bulunamamış Element Ununenniyum Nedir?

Bulunamamış Element Ununenniyum Nedir?


Henüz keşfi gerçekleşmemiş element olan Ununenniyum nedir, nerelerde kullanılır ve kullanım amacı nedir? Bu soruların cevabı yazımızda!


Ununenniyum, hemen hemen keşfedilmemiş varsayımsal bir elementtir. Özellikleri, görünümü bilinmiyor. Bireşim emek harcamaları halen devam eden gizemli bir elementtir.Ununenniyum, öteki adıyla “eka-fransiyum” varsayımsal bir elementtir. Öteki bir ifadeyle 119 atom numaralı “keşfedilmemiş” elementtir. Periyodik element tablosunda keşfedilen elementler içinde son sırada yer edinen oganesson elementinin atom numarası 118’dir. “Ununenniyum” adı ve “Uue” simgesi geçici olarak varsayımsal 199 numaralı element için atanmıştır. Internasyonal Temel ve Uygulamaları Kimya Birliği (IUPAC) kalıcı bir isim belirleyinceye kadar bu isim ve simge kullanılacaktır.

Tamamen tahminden ve varsayımlardan ibaret olan bu gizemli elementi doğada görmek hemen hemen imkânsız. Keşfedilmesi için de bilim adamlarının bireşim çalışmalarında başarıya ulaşmış olmalarını beklemekten başka umar bulunmuyor.Ununenniyumun kimyasal sembolü “Uue”dir. Atom numarası 199, atom ağırlığı tahmini olarak 315’tir. Erime noktası 0-30 aşama, kaynama noktası 630 aşama olarak tahmin ediliyor. Yoğunluğu bilinmiyor; sadece 3 ila 4 gr/cm3 olması planlanıyor. Enerji seviyesi başına elektronlarının dizilişi “2, 8, 18, 32, 32, 18, 8, 1” olarak tahmin ediliyor. Oksidasyon durumları +3, +1 olarak öngörülüyor. Atom yarıçapının 240 pm, kovalent yarıçapının 263 ila 281 olması planlanıyor.

Bu tarz şeyleri Biliyor Musunuz?

  • Ununenniyum dünyada naturel ve bileşik olarak hemen hemen gözlenememiştir; sadece meteoritlerde bulunabileceği düşünülmektedir.
  • Japon ve Rus bilim adamları tarafınca 2019-2020 yılları aralığında ununenniyumun sentezi için yeni deneyler ve girişimler yapılması planlanıyor.
  • Ununenniyum, 119 numaralı elementin geçici ismidir. Bazı web siteleri keşfedilmesi olası element için isim önerileri alıyor. Tavsiye edilen adlardan bazıları şunlar; teslium, turingyum, beatesium, shakespearium, aristotleium.

Bir önceki yazımız olan En Pahalı Element Olan Protaktinyum Nedir? başlıklı makalemizde En pahalı element, Protaktinyum ve Protaktinyum Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap