İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Bilişim Nedir, Hangi Sitemlerden Oluşur?

Bilişim Nedir, Hangi Sitemlerden Oluşur?

Bilişim Nedir, Hangi Sitemlerden Oluşur?

Bilişim Nedir, Hangi Sitemlerden Oluşur?


Bilişim sistemleri nedir, hangi sistemler bilişim sistemlerine girer ve bilişim sistemleri ne amaç ile kullanılır. Bu soruların tamamının cevabı yazımızda bulabilirsiniz.


Bilişim; “bilişim bilimi” ve “bilgisayar bilimi” şeklinde adlarla da bilinir. Informasyon ve hesaplamanın kuramsal temellerini oluşturur. Bu temellerin bilgisayar sistemlerinde uygulanabilmelerini sağlar. Informasyon teknolojilerinde ergonomik teknikleri araştıran yapısal bir bilim dalıdır. Her tür mekanik hesaplama ve bilgiyi inceleyip elektronik cihazlar aracılığı ile tertipli halde işleme bilimidir. Bilişimciler; detayları oluşturur, tanımlar ve bu elde edilmiş detayları dönüştürür. Hemen sonra algoritmik süreçler buluş ederler, karmaşa sistemleri tasarlarlar, ve “soyutlamalar” formüle ederler.

Bilişim; temel olarak hesaplama ve bilginin kuramsal altyapısıdır. Informasyon ve hesaplamanın ergonomik tekniklerle uygulanması ve kurulumu ile ilgilenen bilim dalıdır. Başka bir ifadeyle; bilginin, bilgisayar şeklinde teknolojik cihazlarla işlenmesi uygulamasıdır. Informasyon işlemlerinde uygulanabilen soyut matematiksel yapılarla da ilgilenir.

Başka bir tanıma bakılırsa de, bilişim,   “bilgisayar merkezli bir bakış açısıyla bilgisayar sistemlerine odaklanan ve bilgiyi depolayan, işleyen ve yazışma kuran naturel ve yapay sistemlerin yapısını, davranışını ve etkileşimlerini inceleyen, informasyon biliminde öğretim, insan-bilgisayar etkileşimi, informasyon sistemi analizi ve tasarımını içeren bir program, telekomünikasyon yapısı, informasyon mimarisi ve yönetimi”dir.

Bilişim ve İletişim

Bilişim ve yazışma teknolojileri, birbiri ile bağlantılı teknolojilerdir. Telekomünikasyon sistemlerinin dijitalleşmesi ile dijital verilerin ve bilgilerin iletilmesi sağlanmıştır. Bu şekilde bilişim ve yazışma teknolojileri birbirini tamamlayan iki kavram haline gelmiştir. Ekonomik anlamda da üretim ve verimlilik kavramları bu teknolojilerle hayata geçirilebilmektedir. Günümüzün en mühim bilişim parçası olan web ağları; bununla beraber genel yazışma aracıdır. Kablolar ve hatlar aracılığı ile bilgisayarlar arası verilerin transferine ve paylaşılmasına olanak sağlar; çeşitli yazı ve ses dosyaları, görüntüler ve fotoğraflar şeklinde oldukça sayıda dokümanı aktarmaya aracılık eder.

Bir önceki yazımız olan Uygunsuz Siteleri Nasıl Engellerim? başlıklı makalemizde Site engelleme, Uygunsuz site engelleme ve Yasaklı siteler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap