İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Bilgisayar Hızını Artırmak? Basit Yolu

Bilgisayar Hızını Artırmak? Basit Yolu

Bilgisayar Hızını Artırmak? Basit Yolu

Bilgisayar Hızını Artırmak? Kolay Yolu


Yavaşlayan bilgisayarınızı rahat yollar ile ilk günkü şeklinde hızına geri döndürebilirsiniz. Bu yolları yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.


Bilgisayarınızın hızını iyileştirmek için birçok yol mevcuttur. Ne var ki, yapılacak en iyi şey devamlı için temel şeylerdir ki bunlar hem de en rahat adımlardır. Bilgisayarınız eski yada yeni olsun, bu üç rahat adım en başta yapmanız ihtiyaç duyulan şeyler.

 

Bilgisayar hızını iyileştirmede ilk adım: durağan(durgun) diskinizi temizlemek. Tüm çalışan makineler şeklinde, bilgisayar da temizken daha iyi çalışır. Bir bilgisayar söz mevzusu olduğunda, dijital olarak temizse daha iyi çalışır. Bunu söyledikten sonrasında bilgisayarınızın durağan(durgun) diskini temizlemeniz icap ettiğini ekleyelim. Üç aydan daha uzun bir süredir dokunulmamış herhangi bir kullanılmayan dosyanın gitmesi gerekir.

Bu, üç aydan daha uzun süredir erişilmemiş her belge, fotoğraf, müzik, video ve tüm öteki dosyaların durağan(durgun) diskinizden silinmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Eğer bu dosyalardan bir kısmını tutmak istiyorsanız, bu tarz şeyleri CD’ye çekin. Onları durağan(durgun) diskinizde gizleme alışkanlığından vazgeçin.

Ek olarak sisteminiz tarafınca artık kullanılmayan dosyaları da sistemden uzaklaştırmak için Disk Temizleme aracını kullanmalısınız. Bu kullanılmayan sistem dosyaları, birkaç GB boyuta bile ulaşmış olabilirler. Bu yüzden onları kaldırdığınızdan güvenilir olun.

Bilgisayar hızını iyileştirmede ikinci adım: kullanılmayan uygulamaları kaldırın. Bazı uygulamalar bilgisayarınız açılırken bir ekip programlar çalıştırırlar ve bu da bilgisayarınızın açılmasını güçleştirir. Dahası, bunlardan bazıları bilgisayarınızın kaybetmemesi ihtiyaç duyulan bazı kıymetli sistem kaynaklarını da tüketirler.

Bu yüzden bu uygulamalardan kurtulmak için Program Ekle/Kaldır aracını kullanın.

Bilgisayar hızını iyileştirmede üçüncü adım: diskinizi birleştirin. Eğer üçüncü adımı atlarsanız, ilk iki adımın hiçbir anlamı kalmaz. Ve üçüncü adımın size verebileceklerini maksimize etmek için ilk iki adımı da dikkatsizlik etmemelisiniz. Disk birleştirme, bilgisayar hızını iyileştirmede hakikaten de oldukça mühim bir yer tutmakta. Zaman içinde bilgisayarınızdaki dosyalar parçalara ayrılacak ve sıraları bozulacak, bu da sisteminizin dosyaları bulmasını güçleştirerek, ayrıca geçen zamanı uzatacaktır.

Bu yüzden dosyalarınızı yine sıraya koyun, ayda EN AZ BİR KERE Disk Birleştirme aracını çalıştırın. Bu, bilgisayar hızınızın devamlı optimize olacağını güvence eder.

Bir önceki yazımız olan Bilişim Nedir, Hangi Sitemlerden Oluşur? başlıklı makalemizde Bilişim, Bilişim Nedir ve Bilişim sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap