İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Ayurveda Nedir?

Ayurveda Nedir?

Ayurveda Nedir?

Ayurveda Nedir?


Ayurveda, Hindistan’ın antik tıp yöntemlerini içeren alternatif tıp dalı yada sıhhat bilimidir. Günümüzde milyonlarca insanoğlunun başvurduğu sıhhat sistemidir.


Ayurveda, öteki adıyla  , Hindistan’da ortaya çıkan antik, alternatif ve organik sıhhat sistemidir. Kelime anlamı “yaşam bilgisi” olan Ayurveda’nın, spritüel (ruhsal) bilgilere dayandığı belirtiliyor. Önleyici yada koruyucu tıp olarak da biliniyor. Hindistan’ın “Vedik” kültürüne dayanıyor. Dünyanın en sofistike ve kuvvetli zihin ve gövde sağlığı sistemlerinden kabul edilen Ayurveda, eski Hindistan bilginleri tarafınca geliştirdi. Hastalığı tedavi etmek haricinde bir yaşam bilimi olan Ayurveda, insanoğlunun sıhhatli kalmasına destek olmak için tasarlanmış detayları ihtiva eder.

İnsanların beşeri yeteneklerinin üst sınırını gerçekleştirmelerine destek olmaya çalışır. Temel prensibi “bedensel ve zihinsel denge”dir. Ayurvedik tıbba gore, insan vücudundaki denge, hastalıkların önüne geçer yada gelişen hastalıkları tedavi eder. Kişinin ideal bünye tipini tespit eden Ayurveda, dengesizliklerin kaynağını belirlemeye çalışır ve dengesizlik oluşturan belirtilerin kaynağını bularak dengenin yine sağlanmasını içeren tavsiyeler sunar.

Ayurveda uzmanlarına çoğu zaman hastalandıktan sonrasında değil de hastalanmadan ilkin sağlığı korumak için başvurulur. Günümüzde milyonlarca insanoğlunun başvurduğu büyük bir ticari sektöre dönüşmüş durumda. Ayurvedik tavsiyeler, çoğu zaman sıhhatli yaşam için tavsiye edilen uygulamaları içeriyor. 

Ayurveda; sağlığı koruma, hastalığı önleme ve tedavi şeklinde uygulanan bir tıp sistemidir. Ayurvedik metinlerde insanların üç değişik bedenden oluştuğu anlatılır. Bunlar; fizyolojik gövde, zihinsel gövde ve ruhsal bedendir. Ayurveda’ya gore bu bedenler uyum ve denge içinde çalmış olduğu sürece hastalıklardan korunmak mümkündür. Hastalıklar bedensel, zihinsel ve ruhsal dengesizliklerden doğar; bu dengesizlikler yaşam tarzlarının değiştirilmesi, rejimler ve şifalı bitkilerle ortadan kaldırılabilir. Böylece hastalıklardan korunmanın mümkün olduğuna inanılır.

Bir önceki yazımız olan Yağmurlu Havada Neden Elektrikli Eşyalar Yanar başlıklı makalemizde Elektrik, Elektrik akımı ve Yağmur yağdığında priz çekmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap