İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Atom Saati Nasıl Çalışır?

Atom Saati Nasıl Çalışır?

Atom Saati Nasıl Çalışır?

 Nasıl Çalışır?


Atom saati asla duymamış olabilirsiniz. Peki atom saati nedir, nerelerde kullanılır ve kullanım amacı nedir? Bu soruların cevabı yazımızda!


Adını pek duymasak da kullandığımız bazı sistemlerin emek vermesi için mühim olan atom saatleri, atomların salınımları ile zamanı belirler.

Atom saatinin ne işe yaradığını hepimiz bilmeyebilir. Bazılarımız da kulaktan dolma da olsa duymuşuzdur. Peki, atom saatinin yaşamımızdaki önemi nedir? Bunu asla merak ettiniz mi? Birçok teknoloji, atom saatine dayanır. Atom saati olmadan birçok şeyi yapamazdık yada kullanamazdık. Hava trafiği kontrolüuydu yönlendirmesi ve web ticareti atom saatinin ultra kırılgan kronometresine dayanan uygulamalardan yalnız birkaçı.

Atom Saati Nedir?

Atom saati, saniyeler arasındaki tikleri saymak için değişik enerji durumlarında atomların salınımlarını kullanan bir aygıttır. Öteki bir tanıma gore, atomların rezonans frekanslarını sayarak zamanı ölçen bir saat çeşididir. Günümüzde sezyum elementinin atomu, en oldukça tercih edilen atomdur; şu sebeple her saniyede 9 milyarın üstünde tike haizdir. Sezyum atomunun salınımları asla değişmez, zamanı tutmak için doğru bir yöntem verir.

Nasıl Çalışır?

Atom saatindeki salınım yada osilasyon, atomun çekirdeği ve elektronları içinde gerçekleşir. Çekirdek ve elektronlar içinde geçen dönemin izini sürmek için salınımları kullanırlar. Atomdaki salınım frekansı, çekirdeğin hacmi ve ağırlığına ve çekirdekteki pozitif yük ve onu çevreleyen elektron bulutu arasındaki elektrostatik yaya bağlıdır. Atomik bir saatte, atomların naturel salınımları dedelerimizin köstekli saatlerindeki sarkaç benzer biçimde davranır.

Bununla beraber, atomik salınımların oldukça daha yüksek bir frekansı olduğu ve oldukça daha emin oldukları için, atomik saatler konvansiyonel saatlerden oldukça daha hassastır. Birçok değişik atom saati türü bulunur; sadece çoğu zaman aynı temel emek harcama prensibini kullanırlar.

Bir önceki yazımız olan Aktinitlerin Eponimi Aktinyum Nedir? başlıklı makalemizde Aktinyum ve Aktinyum Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap