İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bilim
 3. Arşimet’in Çalışmaları

Arşimet’in Çalışmaları

Arşimet’in Çalışmaları

Arşimet’in Çalışmaları  


Oldukça büyük bilim adamı olan Arşimet’in yaşamı süresince yapmış olduğu bir oldukca mühim bulgu ve araştırmalar var. Peki bu araştırmalar neler, hepsinin cevabı yazımızda!


Arşimet’in vefat etmiş olduğu yerin gene memleketi olan Siracusa olduğu tahmin edilirken öldürülmesine dair çeşitli rivayetler mevcuttur. En oldukca duyulan rivayet ise Arşimet’in Romalı bir asker tarafınca sokakta toprağa bir silindir resmi çizerken öldürülmüş olmasıdır. Arşimet’in buradaki son sözlerinin “Noli turbare circulos meos” olduğu bilinmektedir. (Latincede: “Silindir şekillerimi bozmayın”) Arşimet’in kaybolan mezarı ondan sonra Sicilya konsül yardımcısı olan Cicero tarafınca yeniden bulunmuştur.

Arşimet Mekanik, Geometri, Matematik ve daha bir oldukca değişik bilim alanında buluşlar yapmıştır ve bunlardan en önemlilerini sıralamak gerekirse, ilk olarak mekanik alanda yapmış olduğu denge prensibidir. (İki tarafa asılan aynı ağırlıkta cisimler dengede kalır, eşit olmayan ağırlıklar ise f1 • a = f2 • b koşulunun sağlanması ile gene dengede kalır.) Bu buluşundan sonrasında Arşimet’in “Bana bir dayanak noktası verin dünyayı yerinden oynatayım” sözü meşhur hale gelmiştir.

Geometri alanında yapmış olduğu bir oldukca araştırma ve buluşlardan en mühimleri ise bir kürenin yüz ölçümünün 4r2 ve hacminin ise 4/3 r3 eşit bulunduğunu kanıtlamasıdır. Dairenin alanının hesaplanması esnasında pi kıymetini ortalama olarak bulmuş ve bu emekleri sonucunda da suyun kaldırma gücünün cismin özkütle çapı ile ilgili bulunduğunu ortaya çıkarmıştır.

Matematik alanında yapmış olduğu araştırmalar kendinden 2000 sonrasında gelişmeye başlamış olacak İntegral ve Diferansiyel Denklemler hesaplamalarında oldukca büyük bir destek görevi üstlenmiştir. Bulmuş olduğu sonsuz küçükler hesabı ile çağıl matematikte Newton ve Leibniz şeklinde büyük matematikçilerin çalışmalarına temel oluşturmuştur.

Arşimet dengesi olarak da isminin verildiği sıvıların dengesi kanunu ise Hidrostatik alanında yapmış olduğu en büyük çalışmalardan bir tanesidir. Bu buluşunda suya batan maddelerin kendi ağırlıkları kadar şu kaybettirdiklerini keşfeden Arşimet’in „Eureka!“ (Buldum, buldum!) diyerek bağırarak yıkandığı yerden çırılçıplak dışarı çıkmış olduğu söylenir.

Arşimet’in yazılı eserleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Denge Üzerine 2 Cilt
 • İkinci Derecede Paraboller
 • Küre ve Silindir Yüzeyi Üzerine 2 cilt
 • Spiraller Üzerine
 • Konoidler Üzerine
 • Yüzen Cisimler Üzerine 2 Cilt
 • Dairenin Ölçülmesi
 • Sandreckone
 • Mekanik Teoremler Yöntemi

Bir önceki yazımız olan Samanyolu Nedir? başlıklı makalemizde Samanyolu, Samanyolu galaksisi ve Samanyolu Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap