İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Arduino Modülleri

Arduino Modülleri

Arduino Modülleri

Arduino Modülleri


Kodlarına bilir alt yapıya sahip Arduino bir çok modüllere sahip peki bu modüller neler ve ne işe yarıyorlar.


Arduino gelişmekte olan bir teknoloji ve şuan ki bir çok elektronik devre kodlama tabanlı yapıldığından gelecekte de çok tercih edilecek olan Arduino şuan bile üst seviye yerlere gelmiş durumda. Eskiden elektronik devre yaparken bütün her şeyi kendimiz hazırlar ve tasarımlarını kendimiz yapardık. Bunun bir çok dezavantajı olurdu, yaptığımız devreler çalışmaz, attığımız lehimler tam tutmamıştır ama devre doğrudur fakat çalışmaz bunun gibi bir çok sorun meydana gelirdi. Bu sorunların hiç birinin yaşanmadığı bir sistem olan Arduino işte bu yüzden oldukça fazla tercih ediliyor. Arduino  sistemlerinde her hangi bir devre yapmanıza gerek yok modüler olduğundan tak kodla çalışsın eğer bir sorun var ise modül değiştir yoluna devam et bu gün sizlere en çok kullanılan Arduino modüllerini açıklayacağız. 

İlk olarak Arduino dediğimizde akla gelen şey sensörlerdir. Eğer bir elektronik devre yapıyor iseniz kesinlik ile o devreye sensör bağlamak isteyeceksiniz. Arduino için bir çok sensör mevcut fakat genelde bunların hepsi aynı işlemi yapar. Eğer sensör tetiklenir ise ya gelen enerjiyi keser yada enerjiyi iletir. Birçok sensör çeşidi vardır bunlar: Renk sensörleri, İR sensörler, Darbe sensörleri, Işık sensörleri, Bariyer sensörleri ve kızıl ötesi sensör olarak sayılabilirler.  

Diğer çok kullanılan modüllerden birisi olan motor sürücü kartları, motor sürücü kartları devreden fazla akım çekilmesini önler ve istenilen akım değerlerini karşılaya bilirler. Eğer devreye direk olarak bir bobinli yük bağlar iseniz Arduino bir daha kullanılmaz hale gelebilir sebebi ise Arduino en fazla 500mA değerlerini verir iken motor sürücüler 10A değerlere kadar bir güç sağlaya bilirler.

Bir önceki yazımız olan Yağmurlu Havada Neden Elektrikli Eşyalar Yanar başlıklı makalemizde Elektrik, Elektrik akımı ve Yağmur yağdığında priz çekmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap