İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bilim
 3. Aktinitlerin Eponimi Aktinyum Nedir?

Aktinitlerin Eponimi Aktinyum Nedir?

Aktinitlerin Eponimi Aktinyum Nedir?

Aktinitlerin Eponimi    Nedir?


Aktinitlerin Eponimi Aktinyum nedir, nerelerde kullanılır ve kullanım amacı nedir? Bu soruların cevabı yazımızda!


Aktinyum, periyodik tablodaki aktinit serisinin ilk elementidir. Yüksek oranda radyoaktiftir. Uranyum cevherinde bulunur. Suni olarak da elde edilir. Aktinyum, aktinit serisi elementlerin eponimidir; şu demek oluyor ki periyodik tabloda aktinit serisine adını veren elementtir. Hem de serinin ilk üyesidir. Aşırı aşama radyoaktif bir element olan aktinyum, karanlıkta mavi ışık saçar. Doğada azca bulunması sebebiyle ticari kullanımı bulunmuyor. Tıp ve uzay uygulamalarında kullanımı için araştırmalar devam ediyor. Kanser tedavisinde kullanılabilirliği araştırılıyor. Mühim bir nötron deposudur. Gelecekte bazı uygulamaların mühim bir bileşiği olabileceği öngörülüyor. Radyumdan 150 kat daha radyoaktiftir.

Aktinyum, 1899 senesinde Fransız kimyager Andre-Louis Debierne tarafınca ortaya çıkarılmıştır. Meşhur nükleer fizikçiler Pierre ve Marie Curie çiftinin yakın emek harcama arkadaşı olan Debierne, radyumu ayrıştırmak için üstünde çalışmış oldukları bir uranyum dioksit bileşeni olan uraninit mineralinde (pekblend yada pitchblende) aktinyumu tespit eden ve izole eden ilk kimyagerdir. Bazı kaynaklarda, uraninitte polonyum ve radyumu keşfeden Curie çiftinin aktinyum keşfinde de yer aldığını belirtir.

Bu tarz şeyleri Biliyor Musunuz?

 • Aktinyum, radyum elementinden 150 kat daha radyoaktiftir.
 • Bir tonluk uranyum cevheri, 0,2 miligram Ac-277 izotopu ihtiva eder. Bir ton ağırlığındaki toryum cevheri ise 5 nanogram oranda Ac-288 izotopu vardır.
 • Yerkabuğunda kütle olarak trilyonda 0,0005 parça aktinyum bulunmuş olduğu varsayılıyor.
 • Aktinyum, yüksek radyoaktivitesi sebebiyle insanoğlu için son aşama zararlıdır. Vücuda alındığı takdirde yaymış olduğu enerji hücreleri yok eder. Ek olarak kemikleri tahrip ederek kemik kanserine yol açabilir. Çevre için de oldukça tehlikelidir.
 • Ac-225 izotopunun kanser tedavisinde, Ac-227 izotopunun uzay araçlarında kullanılabileceği değerlendiriliyor.
 • Aktinyum, karanlıkta mavi ışık yayar. Bunun sebebi olarak, yaymış olduğu ışınım ile havadaki gazların iyonlaşması olarak gösterilir.
 • Amerikalı nükleer fizikçi Glenn T. Seaborg, 1945 senesinde aktinit serisini önererek, periyodik masada en mühim değişikliğe sebep olmuştur.
 • Aktinyumun keşfedildiği uraninit minerali üstünde emek harcamalar meydana getiren meşhur hanım nükleer fizikçi Marie Curie, mineralin yaymış olduğu radyasyona bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklardan dolayı uzun süre acı çekerek yaşamını yitirmiştir. Curie’nin tüm eşyalar kurşun kaplarda saklanıyor.

Bir önceki yazımız olan En Son Bulunan Element Tennesin Nedir? başlıklı makalemizde En son keşfedilen element, Tennesin ve Tennesin Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap